Spadająca sprzedaż mieszkań studzi nastroje deweloperów. A co z ich klientami?

Tylko 13 proc. ankietowanych deweloperów spodziewa się dalszego wzrostu cen nieruchomości. Z kolei 83 proc. ich klientów nie wierzy w spadek cen – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl.

Publikacja: 05.08.2024 10:09

Ceny mieszkań najpewniej nie będą się dynamicznie zmieniać w najbliższych miesiącach - uważają ekspe

Ceny mieszkań najpewniej nie będą się dynamicznie zmieniać w najbliższych miesiącach - uważają eksperci

Foto: REDNET

aig

Zgodnie z lipcowym odczytem indeksu nastrojów deweloperów jedynie 13 proc. ankietowanych spodziewa się dalszego wzrostu cen nieruchomości. Zdecydowana większość przewiduje stabilizację – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl i firmy Rednet 24.

Czytaj więcej

Ceny nowych mieszkań w dużych miastach lekko w dół. Sprzedaż w górę

Więcej promocji u deweloperów mieszkaniowych

- Rynek nieruchomości na dobre wszedł w fazę stabilizacji - to kluczowy wniosek lipcowych odczytów - zarówno indeksu nastrojów deweloperów, jak i wskaźnika oczekiwań klientów – mówią analitycy. – Stabilizacji cen spodziewa się niemal 76 proc. przedstawicieli ankietowanych firm deweloperskich. To niewiele mniej niż miesiąc temu (80 proc.). Mimo spadku sprzedaży nowych mieszkań, wciąż większą grupę ankietowanych stanowią spodziewający się wzrostów cen niż ich spadku (odpowiednio 13,6 proc. i 7,8 proc.). Indeks zmiany cen mieszkań pozostał wiec na takim samym poziomie jak w czerwcu (0,06).

Czytaj więcej

Rynek pierwotny. Jakie mieszkania wchodzą do oferty

- Ceny najpewniej nie będą się dynamicznie zmieniać w najbliższych miesiącach - prognozuje Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl. - Niewielką przewagę głosów po stronie wzrostów cen można tłumaczyć wyższymi cenami mieszkań na nowo wprowadzanych osiedlach (w porównaniu z tymi już budowanymi). Coraz większa liczba promocji przemawia za tym, że w niektórych lokalizacjach ceny ofertowe mogą spaść, jednak trzeba mieć na uwadze, że wiele promocji ma charakter pozacenowy – na przykład związany z harmonogramem płatności – zaznacza.

Foto: Mat.prasowe

Sprzedaż mieszkań na niskich poziomach

Podobnie jest z prognozami dotyczącymi sprzedaży mieszkań. Niemal 60 proc. ankietowanych deweloperów spodziewa się, że wyniki sprzedaży utrzymają się na podobnym do obecnych poziomach. - Należy jednak podkreślić, że poziomy te są stosunkowo niskie – zwracają uwagę autorzy analiz.

- Sprzedaż jest na niskich poziomach, ale większość deweloperów nie spodziewa się w najbliższych miesiącach kolejnych głębokich spadków - analizuje Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca REDNET 24. -Oferta na rynku pierwotnym się odbudowała, nabywcy mają szeroki wybór mieszkań i jest duża szansa, że jeśli znajdą dla siebie produkt, to kupią mieszkanie. Szczególnie że wielu nabywców pamięta 2023 rok, kiedy oferta deweloperska z dnia na dzień się kurczyła. Warto dodać, że wyniki sprzedaży poprawiają również szeroko prowadzone akcje promocyjne – potwierdza.

Czytaj więcej

Rynek mieszkań spowolnił. Ceny zaczęły spadać

Zgodnie z przeprowadzonym ostatnio przez dział analiz portalu Tabelaofert.pl badaniem 52 proc. deweloperów stosuje dziś akcje promocyjne i rabaty.

Optymizm deweloperów nieco się tu zwiększył. - Zmniejszyło się grono deweloperów spodziewających się spadków, na podobnym poziomie utrzymał się odsetek odpowiedzi spodziewających się wzrostów sprzedaży – mówią analitycy. - Jednym z czynników niepewności wskazywanym w badaniu jest nowy program mieszkaniowy „Na start”, wokół którego jest wiele wątpliwości, a o który pytają nabywcy. Część z nich wstrzymuje decyzje o zakupie nieruchomości do stycznia 2025, kiedy program teoretycznie może wejść w życie.

Foto: Mat.prasowe

Nastroje klientów na rynku mieszkań

Tabelaofert.pl i firma Rednet 24 po raz pierwszy przeprowadziły też ankietę wśród klientów deweloperów (12 osiedli w największych miastach).

- Z pierwszego odczytu wskaźnika oczekiwań klientów wynika, że niemal 83 proc. klientów nie spodziewa się spadku cen mieszkań. Nabywcy są świadomi ich aktualnego poziomu. Według nich powrót do wartości sprzed roku jest niemożliwy. 34,2 proc. ankietowanych prognozuje wzrost cen, natomiast 48,3 proc. spodziewa się stabilizacji cen na obecnych poziomach.

Foto: Mat.prasowe

Wzrostów cen w największym stopniu spodziewają się klienci poszukujących kawalerek.

- Ponad jedna trzecia badanych uważa, że ceny mogą dalej rosnąć, więc nie chcą odwlekać decyzji o zakupie mieszkania. Niemniej jednak wciąż poszukują dobrej oferty, licząc na okazje lub odwlekając zakup, do którego i tak dojdzie w najbliższej przyszłości - mówi Jacek Matuszko, dyrektor sprzedaży w REDNET 24. - Pozostali poszukujący są zmuszeni zaakceptować obecny poziom cen lub poszukać alternatywy (wynajem, samodzielna budowa domu itp.), gdyż oczekiwanie na spadek cen może okazać się stratą czasu. Zakup działki, koszty budowy, obsługa procesu nie pozwolą deweloperom, którzy ostatnio wystartowali z inwestycjami na znaczące obniżki cen – podkreśla.

Czytaj więcej

Tani kredyt na mieszkanie „Na start” po nowemu. Znamy założenia pomysłu rządu

Wzrostów cen spodziewa się więc zdecydowanie więcej klientów niż deweloperów. - Wynika to rzecz jasna ze specyfiki obu tych grup i perspektywy, z jakiej patrzą i analizują sytuację na rynku nieruchomości – tłumaczą autorzy analiz.

Foto: Mat.prasowe

Zgodnie z lipcowym odczytem indeksu nastrojów deweloperów jedynie 13 proc. ankietowanych spodziewa się dalszego wzrostu cen nieruchomości. Zdecydowana większość przewiduje stabilizację – wynika z analiz portalu Tabelaofert.pl i firmy Rednet 24.

Więcej promocji u deweloperów mieszkaniowych

Pozostało 96% artykułu
Nieruchomości
Rynek pierwotny. Jakie mieszkania wchodzą do oferty
Nieruchomości
Rynek mieszkań spowolnił. Ceny zaczęły spadać
Nieruchomości
Budowanie osiedli może być droższe
Nieruchomości
Jak duże mieszkania kupujemy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nieruchomości mieszkaniowe
Mniej chętnych na mieszkania. Ale wielkich przecen nie ma