- Polski rynek nieruchomości w ostatnim czasie bił rekordy. Niestety, z perspektywy osób planujących zakup mieszkania, to rekordy negatywne – zaznaczają autorzy raportu Expandera i Rentier.io. - Eurostat potwierdził niedawno, że ceny mieszkań w Polsce rosły najszybciej w UE. Z kolei dane EBC pokazują, że mamy najdroższe kredyty hipoteczne w UE.
Gdzie mieszkania staniały. A gdzie jest drożej
Ale są także dobre informacje. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że sprzedający nieruchomości zaczynają obniżać ceny w ogłoszeniach. - W czerwcu spadki odnotowaliśmy w 10 z 17 analizowanych miast. Ten spadek może być początkiem dwóch – trzech lat stagnacji – oceniają eksperci. - Widać jednak również czynniki, które po raz kolejny mogą podbić ceny mieszkań - zaznaczają.
Ceny mieszkań w Polsce w I kw. 2024 r. były przeciętnie o 18 proc. wyższe niż przed rokiem. - Niespodzianką było jednak to, że był to najszybszy wzrost wśród wszystkich krajów UE. Oprócz nas, dwucyfrowy wzrost cen miała tylko Bułgaria (16 proc.). Średnia dla wszystkich krajów UE wyniosła zaledwie 1 proc. – mówią analitycy Expandera i Rentier.io.
Czytaj więcej
Na sześciu głównych rynkach deweloperzy oferują 51,5 tys. mieszkań. Pod koniec września 2023 r. mieli w ofercie ponad 37 tys. lokali – podaje REDNET Property Group.
Tak szybkie wzrosty to już jednak przeszłość. - Rynek zdecydowanie spowolnił. W czerwcu po raz pierwszy od maja 2023 r. odnotowaliśmy przewagę miast, w których ceny spadły. Spadki w stosunku do maja 2024 r. odnotowaliśmy w 10 z 17 badanych miast – wskazują autorzy raportu. - Najmocniej spadły ceny w Toruniu, bo aż o 7,5 proc. Pozostałe miasta, w których sprzedający obniżyli ceny to Gdańsk (-3,1 proc.), Rzeszów (-3,1 proc.), Łódź (-2 proc.), Białystok (-2 proc.), Sosnowiec (-1,3 proc.), Szczecin (-1,2 proc.), Gdynia (-1 proc.), Poznań (-0,8 proc.) i Warszawa, w której spadek był jedynie symboliczny, bo o 0,1 proc.