Droga konieczna nie dla śmieciarki. Ważne orzeczenie SN

Sąd Najwyższy odmówił ustanowienia drogi koniecznej do altanki śmieciowej. Ma zapewniać dojazd do posesji, a nie ułatwienia w korzystaniu z niej.

Publikacja: 25.07.2024 13:37

Droga konieczna nie dla śmieciarki. Ważne orzeczenie SN

Foto: Adobe Stock

Sprawa dotyczyła kamienicy znajdującej się przy publicznej ulicy. Na tej ostatniej wystawiane są pojemniki ze śmieciami przed przyjazdem śmieciarki.

Wymaga to jednak dość uciążliwego przejścia z altanki śmieciowej umiejscowionej na podwórku za kamienicą przez korytarz w kamienicy o szerokości 120 cm, a potem schodami w górę o szerokości ok. 1 m.

Dojazd po śmieci. Można wymusić drogę?

Właściciel jednej z wydzielonych z tej posesji nieruchomości wystąpił do sądu o ustanowienie drogi koniecznej przez inne działki wydzielone z dawnej nieruchomości, aby do altany mogła dojechać śmieciarka. Sąd Rejonowy a następnie Okręgowy w Warszawie odmówiły jednak ustanowienia takiej drogi.

Wnioskodawca nie dał za wygraną i w skardze kasacyjnej do SN domagał się przyznania, że w przypadku braku dostępu do nieruchomości, który jest następstwem jej podziału bez porozumienia między zainteresowanymi, dopuszczalne jest ustanowienie drogi koniecznej nawet przez grunty, które były przedmiotem tego podziału (że dopuszcza to art. 145 kodeksu cywilnego regulujący ustanowienie drogi koniecznej).

Czytaj więcej

Sąd Najwyższy: ustanowienie służebności i wynagrodzenie to jedna sprawa

Sąd Najwyższy: droga konieczna w innych celach

SN nie podzielił jego argumentacji wskazując, że art. 145 k.c. nie pozbawia właściciela nieruchomości możliwości domagania się ustanowienia drogi koniecznej, nawet jeżeli brak odpowiedniego dostępu jest wynikiem jego własnego niedbalstwa, a nawet zawinionego działania. W konsekwencji właściciel nieruchomości, który swoim działaniem doprowadził do stanu izolacji tej nieruchomości, nie jest pozbawiony roszczenia o ustanowienie drogi koniecznej, jeżeli tylko okoliczności uzasadniające takie żądanie mają charakter trwały.

Poza jednym wyjątkiem nie przywiązuje znaczenia do przyczyny pozbawienia nieruchomości dostępu do drogi publicznej. Dopiero gdyby ustanowienie służebności na gruntach będących przedmiotem podziału pociągnęło nieproporcjonalnie wielką stratę lub nakłady niewspółmiernie duże do znaczenia gospodarczego tej służebności, możliwe jest odstępstwo od przeprowadzenia drogi przez te grunty - i właśnie ten wyjątek dotyczy rozpatrywanej sprawy. Rozpoznając wniosek o ustanowienie służebności drogi koniecznej, sąd winien więc brać pod uwagę przyczynę, wskutek której nieruchomość została pozbawiona dostępu do drogi publicznej, jak i aktualnie istniejącą możliwość ustanowienia tego dostępu.

Czytaj więcej

Czy można zasiedzieć służebność pod rzeką? Zdecyduje SN

- Ustanowienie drogi koniecznej nie przysługuje w sytuacji, gdy trudności drogowe wynikają jedynie z niekorzystnego usytuowania budynków na nieruchomości. W takim wypadku chodzi bowiem nie o dostęp do drogi publicznej, ale zorganizowanie łatwiejszej eksploatacji nieruchomości - wskazał w konkluzji uzasadnienia sędzia Władysław Pawlak.

Sygnatura akt I CSK 3250/23

Opinia dla "Rzeczpospolitej"

Bartosz Rakoczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, radca prawny

Uczestnikom tej sprawy umknęło, że chodziło w niej o ułatwienie wykonywania publicznego obowiązku z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie udostępniania pojemników z opadami komunalnymi celem ich wywózki. Zamiast domagać się ustanowienia służebności przejazdu wnioskodawca powinien sprawdzić jak regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie reguluje obowiązki właściciela nieruchomości dotyczące udostępnienia pojemników ze śmieciami do wywózki. Ten regulamin winien zawierać odpowiedź na problem wspomnianego właściciela. Trzeba się zgodzić z SN, że służebność drogi koniecznej ustanawia się nie po to, aby „ułatwiać życie” właścicielowi nieruchomości ale wtedy kiedy jest ona koniczna.

Sprawa dotyczyła kamienicy znajdującej się przy publicznej ulicy. Na tej ostatniej wystawiane są pojemniki ze śmieciami przed przyjazdem śmieciarki.

Wymaga to jednak dość uciążliwego przejścia z altanki śmieciowej umiejscowionej na podwórku za kamienicą przez korytarz w kamienicy o szerokości 120 cm, a potem schodami w górę o szerokości ok. 1 m.

Pozostało 91% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach