W Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji, zgodnie z którym zakazane zostanie wyodrębnianie na własność lokali przeznaczonych na wynajem, wybudowanych w ramach programu Społeczne Budownictwo Czynszowe (SBC). Przewidywał on preferencyjne kredyty dla inwestorów społecznego budownictwa czynszowego m.in. dla towarzystw budownictwa społecznego (TBS), spółdzielni mieszkaniowych oraz spółek gminnych. Projekt zakłada także wydłużenie z 15 do 25 lat okresu, po którym można wyodrębnić na własność lokale mieszkalne utworzone z wykorzystaniem wsparcia udzielonego w ramach innego rządowego programu (BSK).
Czytaj więcej
Resort rozwoju planuje szereg zmian w mieszkaniówce, m.in. przywrócenie zakazu wyodrębniania na własność lokali społecznego budownictwa czynszowego.
Zmiany obniżą koszty najmu i czynszu?
- Wyeliminowanie możliwości ustanawiania odrębnej własności lokali oraz wydłużenie okresu, w którym ich wyodrębnienie nie będzie możliwe spowoduje, że mieszkania zbudowane przy wsparciu państwa pozostaną w zasobie lokali na wynajem. Dzięki temu zwiększy się ich dostępność na rynku, a w konsekwencji obniżą się koszty wynajęcia lokali — podkreśla dr Agnieszka Grabowska-Toś, radczyni prawna, Kancelaria Radców Prawnych Kania Stachura Toś, ekspertka Komitetu ds. Nieruchomości KIG. Jak dodaje, w konsekwencji będą one bardziej dostępne dla osób, których ze względu na zbyt niskie dochody nie stać obecnie ani na wynajęcie mieszkania, ani tym bardziej na uzyskanie kredytu.
Ekspertka zwraca jednak uwagę, że nowe przepisy dotyczące ustanawiania odrębnej własności lokalu nie będą miały zastosowania do umów najmu lokali mieszkalnych wybudowanych przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego z Banku Gospodarstwa Krajowego (udzielonego na podstawie wniosków złożonych do dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy). Nie będą miały również zastosowania do umów najmu lokali mieszkalnych wybudowanych ze środków zlikwidowanego Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Oznacza to, że w odniesieniu do tych lokali możliwe będzie nadal ustanowienie odrębnej własności. Osoby, które partycypowały w kosztach budowy tych lokali i zawarły umowy najmu z dojściem do własności, nie zostaną pozbawione przysługującego im prawa nabycia lokalu na własność.
Czytaj więcej
Polski rynek potrzebuje dwóch wzajemnie uzupełniających się systemów: wspierania kredytobiorców oraz mieszkalnictwa społecznego na długoterminowy wynajem.