Są nowi sędziowie w SN. Jest szansa na uchwałę o kredytach frankowych

Prezydent powołał we wtorek czterech nowych sędziów do Sądu Najwyższego, tym samym przewaga starych sędziów nad nowymi w SN stopniała do dwóch.

Aktualizacja: 09.03.2022 09:33 Publikacja: 08.03.2022 18:55

Są nowi sędziowie w SN. Jest szansa na uchwałę o kredytach frankowych

Foto: Adobe Stock

 W Izbie Cywilnej starzy sędziowie stracili przewagę, a to chyba oni opóźniali wydanie uchwały frankowej.

Trzech nowych sędziów zostało powołanych właśnie do Izby Cywilnej SN i będzie ich tam 14 przy 13 ze starego nadania, które nie może się już zwiększyć.

Tymczasem Izba Cywilna od ponad roku nie jest w stanie rozwiązać chyba najważniejszej kwestii orzeczniczej przed jaką stoi, to jest odpowiedzieć na sześć pytań, na które czekają setki tysięcy frankowiczów.

Zadała je pierwsza prezes SN prof. Małgorzata Manowska, a dotyczą określenia zasad unieważniania umów frankowych, sposobu oceny roszczeń obu stron po rozstaniu. To jest, czy w przypadku nieważności umowy kredytowej powstają odrębne roszczenia za spełnione świadczenia na rzecz drugiej strony, czy tylko jedno o zapłatę nadwyżki. Kolejne pytanie dotyczy momentu przedawnienia roszczeń i jest najważniejsze: czy banki mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie z tych pieniędzy. Gdyby SN orzekł na niekorzyść banków, koszty unieważniania kredytów byłyby liczone w dziesiątkach miliardów zł.

Przy pierwszym podejściu całej Izby Cywilnej SN (sędziowie stawili się w komplecie, wszak to ich obowiązek) przyjęli oni rodzaj kompromisu, że Izba zasięgnie opinii u RPO, rzecznika finansowego, NBP, KNF, a nawet rzecznika praw dziecka. Ale na kolejnym posiedzeniu stara większość Izby postanowiła przed podjęciem uchwały skierować jeszcze pytania prejudycjalne do TSUE, niedotyczące bezpośrednio kwestii frankowych, ale czy po reformach PiS ta Izba, złożona w znacznej części z nowych sędziów, ma prawo orzekać.

Pytania do TSUE nie zostały jeszcze wysłane i trwa przygotowanie uzasadnienia do nich. Ciekawe, co teraz zrobi Izba Cywilna – czy zmieni procedowanie?

– Powołanie nowych sędziów do IC z pewnością przyczyni się do usprawnienia orzekania – to bardzo cenne wsparcie, wpisują się w strategię obejmującą zwiększenie wysiłku orzeczniczego także w sprawach frankowych. Trudno przesądzać dalszy bieg postępowania zainicjowanego wnioskiem PPSN – komentuje, jak widać dyplomatycznie, prof. Aleksander Stępkowski, sędzia i rzecznik SN.

Oczywiście zachowanie IC w tej sprawie nie usunie sporu o status nowych sędziów, do powołania których zastrzeżenia zgłasza wielu sędziów, TSUE i ETPCz. Ale uchwała miałaby z pewnością znaczenie dla rozstrzygnięć tych spraw.

Nowi sędziowie to: Elżbieta Karska – w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, Maciej Kowalski, Krzysztof Andrzej Wesołowski i Mariusz Andrzej Załucki – w Izbie Cywilnej.

Czytaj więcej

Nie będzie uchwały frankowej. Są pytania do TSUE

 W Izbie Cywilnej starzy sędziowie stracili przewagę, a to chyba oni opóźniali wydanie uchwały frankowej.

Trzech nowych sędziów zostało powołanych właśnie do Izby Cywilnej SN i będzie ich tam 14 przy 13 ze starego nadania, które nie może się już zwiększyć.

Pozostało 89% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach