- Główną siłą napędową były firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu – podają eksperci Newmark Polska (dawniej Cresa) w raporcie „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach, I-IV kw. 2021 r." - Deweloperzy są aktywni, ale wciąż ostrożnie podchodzą do rozpoczynania nowych inwestycji. Duża dostępność powierzchni w niektórych miastach sprawia, że najemcy mają większe możliwości wyboru.
Technologa i standard
- Aktywność najemców w regionach, pomimo zmian na rynku, utrzymuje się na stabilnym poziomie i ze względu na przewidywany dalszy rozwój firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu nadal będzie wzrastać – mówi cytowana w raporcie Agnieszka Giermakowska, dyrektor działu badań rynkowych i doradztwa w Newmark Polska. - Podobnie jak w stolicy, także na regionalnych rynkach biurowych widzimy wzrost zainteresowania biurami oferującymi najwyższy standard i nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Newmark Polska podaje, że na koniec IV kw. 2021 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach regionalnych poza Warszawą przekroczyły 6 mln mkw. Nowa podaż to 226,3 tys. mkw. - Wśród największych ukończonych w ubiegłym roku inwestycji są 3T Office Park (38,2 tys. mkw., Gdynia, IV kw.), Nowy Rynek D (35,8 tys. mkw., Poznań, II kw.), Palio A (16,5 tys. mkw., Gdańsk, I kw.), Tertium Business Park III (13,35 tys. mkw., Kraków, II kw.) i Krakowska 35 (11,8 tys. mkw., Wrocław, II kw.) –wskazują autorzy raportu Newmark Polska.
Przypominają, że Kraków i Wrocław to pierwsze miasta regionalne w Polsce, których zasoby powierzchni biurowej przekroczyły próg 1 mln mkw. - W 2022 r. do ich grona dołączy Trójmiasto. Najmniejsze rynki regionalne to Lublin i Szczecin, które oferują łącznie niecałe 400 tys. mkw. Na pozostałe miasta (Poznań, Katowice i Łódź) przypada ok. 30 proc. całkowitych zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej w regionach – mówią eksperci Newmark Polska.
Podkreślają, że deweloperzy na rynkach regionalnych są stosunkowo aktywni. – Powstaje jednak o ok. 20 proc. mniej powierzchni niż w ostatnich pięciu latach, kiedy to średnia w budowie wynosiła ok. 900 tys. mkw. – wskazują analitycy. - Na koniec IV kw. 2021 r. w budowie było ok. 740 tys. mkw., z czego 22 proc. było objęte umowami przednajmu lub listem intencyjnym. W najbliższych kilku miesiącach rozpoczynanie nowych inwestycji biurowych będzie uzależnione od rozwoju sytuacji makroekonomicznej, a przede wszystkim od popytu najemców.