To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego dotyczącej umów zbycia (cesji) należności bankowych, w tym spłaty kredytów frankowych zabezpieczonych hipoteką przed 7 marca 2019 r.
Tego dnia usunięto bowiem z art. 95 prawa bankowego wymóg uzyskania zgody właściciela nieruchomości na wpis nowego wierzyciela hipotecznego. A większość kredytów frankowych zaciągnięto przed tą datą.
Czytaj więcej
Sąd Najwyższy uwzględnił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego dotyczącą obciążenia nabywców nieruchomości położonej we Władysławowie roszczeniami wierzycieli dewelopera.
W tej sprawie rok przed tą datą PKO BP przejął wierzytelność z umowy kredytu udzielonego dwojgu frankowiczom przez Nordea AB, ale o wpisywanie go do księgi wieczystej jako nowego wierzyciela hipotecznego PKO wystąpił już po zmianie przepisów. Sąd Rejonowy (wieczystoksięgowy) w Piasecznie wniosek uwzględnił, dokonując wpisu w dziale IV księgi wieczystej nieruchomości hipoteki na rzecz PKO, czemu przeciwni byli frankowicze.
Gdyby bowiem sądy uznały, że nabywca wierzytelności (PKO) nie miał podstaw do wpisu go jako wierzyciela (co uczynił sąd wieczystoksięgowy), to oznaczałoby, że nie jest wierzycielem frankowiczów i nie powinni mu płacić aktualnie rat.