Thom Yorke łączy Hamleta z Radiohead

Thom Yorke zaadaptuje album Radiohead „Hail to the Thief” na potrzeby nowej inscenizacji „Hamleta” Szekspira

Publikacja: 09.10.2024 22:37

Thom Yorke

Thom Yorke

Foto: PAP/CTK

Thom Yorke, lider zespołu Radiohead, zapowiedział nowe teatralne wcielenie albumu „Hail to the Thief”. Produkcja zatytułowana „Hamlet Hail to the Thief” połączy muzykę zespołu z tekstami Szekspira, tworząc nową interpretację sławnej sztuki.

„Hail to The Thief” – album skandaliczny Radiohead

Wydany w 2003 roku „Hail to The Thief” to szósty album angielskiego Radiohead. Po eksperymentalnych, naznaczonych jazzowo-elektronicznym brzmieniem albumach „Kid A” (2000) oraz „Amnesiac”(2001) grupa na płycie „Hail to The Thief” powróciła do bardziej gitarowych dźwięków znanych z pierwszych płyt zespołu, zachowując przy tym pewne elektroniczne elementy, takie jak m.in syntezatory.

Album „Hail to The Thief” był swego rodzaju komentarzem członków zespołu dotyczącym niepokojących ich sytuacji ogólnoświatowych, a zwłaszcza wyboru w 2000 roku George'a W. Busha na prezydenta USA oraz konsekwencji jego późniejszych decyzji związanych z tzw. „Wojną z terroryzmem”. Thom Yorke, wokalista i tekściarz zespołu określił wybór Busha na prezydenta jako „ogólne poczucie ignorancji, nietolerancji, paniki i głupoty”. Głośny przekaz albumu nie był żadną tajemnicą i choć zespół nigdy o tym otwarcie nie mówił, to frazy „Hail to the Thief” (chwała złodziejowi) używali w trakcie protestów przeciwnicy Busha jako gry słów nawiązującej do „Hail to the Chief ”, będącego tytułem amerykańskiego hymnu prezydenckiego. Thom Yorke ocenił tę sytuację jako „moment kształtujący”. Przepełnione metaforami teksty Yorke’a nawiązują do wielu przełomowych dzieł literackich takich jak m.in. „Rok 1984” George’a Orwella czy „Piekło” Dantego.

Czytaj więcej

Członkowie Radiohead spotkali się, by razem pograć. Czy coś z tego wyniknie?

„Hail to the Thief” został dobrze odebrany przez krytyków, stając się piątym z rzędu albumem Radiohead, nominowanym do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Album Muzyki Alternatywnej. Wielu fanów doceniło nowy album, a dzięki dobrej akcji promocyjnej „Hail to the Thief” osiągnął sporą popularność.

Nowe wcielenie „Hail to the Thief”

Produkcja zatytułowana „Hamlet Hail to the Thief” będzie nowym teatralnym wcieleniem albumu „Hail to the Thief”, które ma połączyć muzykę Radiohead z tekstami Szekspira, tworząc nową interpretację klasycznej sztuki. Thom Yorke we współpracy z reżyserem Stevenem Hoggettem oraz scenografką Christine Jones przygotował już muzyczne aranżacje dla grupy 20 aktorów i muzyków. „To fascynujące i przerażające wyzwanie – przekształcanie muzyki „Hail to the Thief” na potrzeby sceny, by opowiedzieć historię, która jest nieustannie opowiadana. Badam, jak utwory rezonują z podskórnym smutkiem i paranoją Hamleta” - tłumaczy angielski muzyk.

Czytaj więcej

Niemoc twórcza i lękowe stany wokalisty Radiohead

Warto przypomnieć, że w 2018 roku Thom Yorke za sprawą bardzo dobrze przyjętej ścieżki dźwiękowej do filmu „Suspiria” w reżyserii Luki Guadagnino rozpoczął swoją przygodę z muzyką filmową. W tym roku zaś stworzył kompozycję do filmu Daniele’a Luchetti „Confidenza”.

Premiera spektaklu odbędzie się w Aviva Studios w Manchesterze w dniach 27 kwietnia – 18 maja 2025 roku, a następnie produkcja przeniesie się do Royal Shakespeare Theatre w Stratford Upon Avon od 4 do 28 czerwca.

Thom Yorke, lider zespołu Radiohead, zapowiedział nowe teatralne wcielenie albumu „Hail to the Thief”. Produkcja zatytułowana „Hamlet Hail to the Thief” połączy muzykę zespołu z tekstami Szekspira, tworząc nową interpretację sławnej sztuki.

„Hail to The Thief” – album skandaliczny Radiohead

Pozostało 92% artykułu
Muzyka popularna
U2 opublikuje nieznane dotąd nagrania. "Esencja zespołu"
Muzyka popularna
Rekordowy rok Spotify. Serwis jest wart blisko 100 mld dolarów
Muzyka popularna
Nie żyje Charles Dumont, twórca największego przeboju Edith Piaf
Muzyka popularna
Jazztopad: jazzmani zagrają w mieszkaniach melomanów. Nowa fala jazzu we Wrocławiu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Muzyka popularna
Jacob Collier, uczeń Quincy Jonesa, wystąpi w Łodzi