Kontrowersyjny, bo oskarżany o chińską inwigilację, jednak niezwykle popularny wśród młodzieży TikTok, wedle różnych danych potwierdził swój błyskawiczny rozwój szacowanymi na 12 mld dolarów wpływami w 2022 r., trzykrotnie większymi niż w 2021 r.
Od początku wywoływał dodatkowe kontrowersje, będąc w konflikcie w sprawie opłat licencyjnych za nagrania z trójką największych koncernów fonograficznych – Universalem, Sony, Warnerem, mającą kontrakty z największymi gwiazdami. Tym bardziej na początku roku emocjonowano się negocjacjami TikToka z „wielką trójką” w kulisach Grammy w Los Angeles. Elementem nacisku chińskiego właściciela aplikacji mobilnej było wycofanie przez TikToka nagrań największych gwiazd w Australii, by sprawdzić, jak zareaguje rynek.
Poligon doświadczalny
Już w 2022 r. spodziewano się od TikToka dużych tantiem, ponieważ miał ponad miliard użytkowników i wspomniane 12 mld dolarów wpływów. Płacił trzy centy za każdy nowy filmik, w którym odtwarzana jest piosenka. Milion odtworzeń dawało 30 tys. dolarów.
Czytaj więcej
27 i 29 lutego 2024 w Atlas Arena w Łodzi to dwie nowe daty koncertów Depeche Mode, dodane do sierpniowych występów w Warszawie i w Krakowie.
Elementem nacisku na „wielką trójkę” było też uruchomienie w Australii niezależnej platformy dystrybucyjnej, która zaczęła działalność wcześniej w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Indonezji.