Wszedł do polskiej literatury kultową powieścią „Weiser Dawidek”, za którą został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich w 1988. Wydana w 1987 r., została zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000 r. pod tytułem "Weiser" z udziałem Marka Kondrata.
Paweł Huelle swoją twórczość poświęcił Gdańskowi
Wielkim powodzeniem cieszyły się jego „Opowiadania na czas przeprowadzki”, „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala”. W powieści „Castorp” rozwinął wątek studiów na gdańskiej politechnice głównego bohatera „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna.
Czytaj więcej
„Empuzjon", pierwsza po Nagrodzie Nobla feministyczna powieść Olgi Tokarczuk, pastiszując „Czarodziejską górę" Manna, polemizując z nią, przekonuje do uważności w rozumieniu innych ludzi i natury.
Huelle ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W trakcie wydarzeń sierpniowych w 1980 był jednym z inicjatorów apelu o powołanie niezależnej organizacji studenckiej. Zaangażowany następnie w działalność związaną z NSZZ „Solidarność”, był m.in. członkiem redakcji „Głosu Wolnego” wydawanego w czasie I Krajowego Zjazdu Delegatów związku. Po wprowadzeniu stanu wojennego współpracował z wydawnictwami podziemnymi.
W latach 1994–1999 zajmował stanowisko dyrektora TVP3 Gdańsk. W 2011 został kierownikiem literackim Teatru Miejskiego w Gdyni.