Festiwal Miłosza: Pięć dni z poezją

W Krakowie rozpoczął się 12. Festiwal Miłosza, najważniejsze wydarzenie literackie w Polsce, poświęcone poezji.

Publikacja: 05.07.2023 21:31

Plakat Festiwalu Miłosza

Festiwal Miłosza

Plakat Festiwalu Miłosza

Foto: Materiały prasowe

Festiwal od początku ma charakter międzynarodowy i w tym roku gości nie tylko twórców z Polski, ale także z Ukrainy, Niemiec, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii

Tegoroczny festiwal po raz pierwszy odbywa się pod egidą międzynarodowej platformy poetyckiej Versopolis. Działająca od 2014 roku sieć powstała, by wspierać młodych twórców i promować ich poezję poza granicami ojczystych krajów.

Poezja obserwatorką świata

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Piosenki o końcu świata”, co jest parafrazą znanego utworu noblisty patrona festiwalu Czesława Miłosza.

- W tym roku spotykamy się po raz kolejny w warunkach trudnych do zaakceptowania. Czy tego chcemy, czy nie, stają się naszą codziennością. Kształtowanie dni powszednich przez koszmar wojny, kryzys klimatyczny czy kryzys wspólnoty bardzo intensywnie odbija się we współczesnej poezji, która jest chyba najuważniejszą obserwatorką świata – mówi Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miłosza. I podkreśla, że tytułowe piosenki o końcu świata wybrzmią wielością perspektyw. - Od tej nieludzkiej poprzez codzienną, indywidualną, lokalną i ponadnarodową, ale również rozmaitością fraz, poetyk, brzmień.

Zagajewski, Szymborska, Ukraina

Symbolicznym otwarciem Festiwalu Miłosza jest dziś wieczorne spotkanie poświęcone pamięci wybitnego poety Adama Zagajewskiego, na którym byli studenci poety dzielą się swoimi doświadczeniami, a zaproszeni goście interpretują jego wiersze. Podczas festiwalu odbędzie się też seminarium poetyckie im. Adama Zagajewskiego, gdyż twórczość Zagajewskiego kształtowała liczne pokolenia jego następców.

2023 to Rok Wisławy Szymborskiej, dlatego na festiwalu nie brakuje również wydarzeń związanych z noblistką. W programie jest więc rozmowa o biografii poetki „Pamiątkowe rupiecie” Anny Bikont i Joanny Szczęsnej. A także wystawa portretów Szymborskiej oraz zdjęć z ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie autorstwa znanej dokumentalistki Joanny Helander.

Duży blok programu festiwalu odnosi się do wojny w Ukrainie. O roli poezji w obliczu przemocy, jak i budowaniu powojennej rzeczywistości mówić będą podczas spotkań z czytelnikami m.in. Nikola Madžirov, Jan Wagner, Ilya Kaminsky, Mira Rosenthal, ariel rosé, Ija Kiwa, Tomasz Różycki, Krzysztof Siwczyk, Joanna Oparek i Aneta Kamińska,

Równolegle ważnym elementem festiwalu jest prezentacja poezji ukraińskiej, reprezentowanej m.in. przez Katerynę Babkinę, która gości w Krakowie z okazji premiery swojego nowego tomu poetyckiego „Nie boli”.

Sprawie ukraińskiej w szerokim historycznym kontekście zostanie poświęcona debata festiwalu pt. „Środkowoeuropejskie rewizje”, której pomysłodawczynią jest profesor Joanna Zach z Ośrodka Badań nad Twórczością Miłosza UJ.

Spotkania i premiery

Nie zabraknie także spotkań z poetkami i poetami z innych krajów. Mocną europejską reprezentację tworzą m.in. Kristin Berget z Norwegii, Antoine Cassar – mieszkający w Londynie poeta pochodzący z Malty (jego poemat „Paszport”, rysujący wizję przyszłości bez paszportów i granic ma na festiwalu polską premierę), Daniela Danz i Anja Kampmann z Niemiec (ich wiersze znalazły się w antologii współczesnej poezji niemieckiej „Sąsiadki. 10 poetek niemieckich”), Kārlis Vērdiņš i Ingmāra Balode z Łotwy, Jan Wagner – niemiecki pisarz, autor premierowego „Eseju o komarach” – jego pierwszej przetłumaczonej na język polski książki poetyckiej.

A wśród polskich autorów są: Ryszard Krynicki, obchodzący w tym roku 80 urodziny, Ewa Lipska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Jarniewicz, Agnieszka Wolny-Hamkało, Stanisław Kalina Jaglarz.

W sobotę 8 lipca na Gali Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w Teatrze im. Juliusza Słowackiego poznamy laureata najlepszej książki poetyckiej wydanej w ubiegłym roku. Tegoroczni nominowani to: Maciej Bobula, Stanisław Kalina Jaglarz, Kamila Janiak, Jadwiga Malina i Tomasz Różycki

Festiwal potrwa do 9 lipca. Większość spotkań odbywa się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie. Organizatorami są: Miasto Kraków i KBF .– Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Festiwal od początku ma charakter międzynarodowy i w tym roku gości nie tylko twórców z Polski, ale także z Ukrainy, Niemiec, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii

Tegoroczny festiwal po raz pierwszy odbywa się pod egidą międzynarodowej platformy poetyckiej Versopolis. Działająca od 2014 roku sieć powstała, by wspierać młodych twórców i promować ich poezję poza granicami ojczystych krajów.

Pozostało 89% artykułu
Literatura
"To dla Pani ta cisza" Mario Vargasa Llosy. "Myślę, że powieść jest już skończona"
Literatura
Zbigniew Herbert - poeta-podróżnik na immersyjnej urodzinowej wystawie
Literatura
Nagroda Conrada dla Marii Halber
Literatura
Książka napisana bez oka. Salman Rushdie po zamachu
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Literatura
Leszek Szaruga nie żyje. Walczył o godność