Organizowane od 11 lat Imieniny Jana Kochanowskiego od początku cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Co roku gościem solenizanta jest inny wybitny autor polskiej literatury. W tym roku zaproszony został Aleksander Fredro.
– Taki gość jest pretekstem do zacieśniania więzi pomiędzy światami literatury i teatru – mówi „Rz” dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, organizatora Imienin. – Pisarki i pisarze będą rozmawiać o teatralnych adaptacjach ich prozy, dramatopisarze zdradzą kulisy swojego zawodu, opowiedzą, jak przekształca się tekst na widowisko teatralne. Reżyserzy zastanowią się, czy dzisiaj potrzebujemy komedii Fredry. Czy wywołują one nadal uśmiech na twarzy i czy satyryczny opis społeczeństwa czasów Fredry w jakiś sposób do nas przemawia.
Jak co roku odbędzie się mecz poetycki, który będzie się toczył na fragmenty utworów Fredry, stąd tytuł „Mecz poetycki z małpą i krokodylem”. Wezmą w nim udział aktorzy: Katarzyna Figura, Ewa Kasprzyk, Urszula Grabowska, Zofia Domalik, Patryk Szwichtenberg, Paweł Tomaszewski, Wiktor Zborowski i Cezary Żak.
Czytaj więcej
24 czerwca warszawski Ogród Krasińskich stanie się znowu wielkim salonem literackim - mówi dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej o tegorocznych lmieninach Jana Kochanowskiego.
Warto przyjść na spotkanie z Józefem Henem, który jesienią będzie obchodził setne urodziny. O Aleksandrze Fredrze opowie Maciej Szeptycki, prapraprawnuk pisarza. Niezwykle interesująco zapowiada się spotkanie Antoniego Libery i prof. Pawła Stępnia. Porozmawiają o uwspółcześnionej wersji „Odprawy posłów greckich” autorstwa Antoniego Libery, do której wstęp pisze właśnie prof. Stępień. Olga Lipińska opowie o „polskim duchu komediowym”. Mariusz Czubaj, Katarzyna Figura i Grzegorz Markowski podyskutują o poczuciu humoru.