- Jest jednym z najoryginalniejszych i najbardziej wyrazistych poetów naszej współczesności. Jego głos, łączący w sobie doświadczenia czarnego mężczyzny urodzonego na amerykańskim południu, żołnierza walczącego w Wietnamie, artysty wychowanego w tradycji jazzu i bluesa, piszącego zaś o najbardziej bolesnych doświadczeniach współczesnego życia w USA, jest równocześnie uniwersalny, odwołuje się do tradycji wielu kultur. Mimo bolesnych tematów, jakie podejmuje, jego poezja nigdy nie jest sucha, przeciwnie - ma wielką energię zmysłową, jest poezją tańca i miłości, pieśnią na cześć życia i istnienia. – uzasadnia werdykt Tomasz Różycki, przewodniczący jury, w którego członkami byli także Jurij Andruchowycz (Ukraina), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania).
Nagroda przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta. Jej wcześniejszymi laureatami są: W.S. Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill, Agi Miszol oraz Durs Grünbein.
Yusef Komunyakaa urodził się w roku 1947 w Bogalusa w stanie Luizjana. Dorastał na Południu Stanów Zjednoczonych w czasach segregacji rasowej i terroru, zaprowadzonego przez Ku Klux Klan. W roku 1969 zaciągnął się do wojska i został wysłany do Wietnamu. Tam właśnie, podczas wojny, zaczął pisać. Pierwszy tom wierszy opublikował w drugiej połowie lat 70. Kiedy w 1984 ukazał się zbiór „Copacetic” (w slangu zawodowych jazzmanów słowo to znaczy „dobrze skomponowany”) odkryła go amerykańska krytyka. W 1994 za tom „Neon Vernacular” zdobył Pulitzera.
Poeta ma w dorobku kilkanaście tomów wierszy. Jest też autorem librett do oper jazzowych i redaktorem antologii poetyckich. Jego twórczość wpisuje się w tradycję literatury afroamerykańskiej, ale zarazem przekracza jej granice, bo autor odwołując się i do kultury europejskiej (od antyku do Szekspira).
Polski czytelnik mógł poznać jego twórczość m.in. dzięki tomowi „Pochwała miejsc ciemnych” (przeł. Katarzyna Jakubiak, 2005). Obecnie wydawnictwo Znak przygotowało nowe, znacznie poszerzone wydanie wyboru jego wierszy „Niebieska godzina”, które trafi wkrótce do księgarń. Jerzy Illg, redaktor Znaku zwraca uwagę, że pojawiają się w nim liczne polonica, gdyż Komunyakaa wielokrotnie odwiedzał nasz kraj.
Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 15 września w Teatrze Polskim w Warszawie.