Do udziału w konkursie zgłosiło się siedem osób. Komisja konkursowa poinformowała, że „wskazała na spójną, odpowiadającą na wyzwania, jakie stoją przez Zachętą koncepcję programową Agnieszki Pindery oraz ambitne plany rozwoju wzbogacone ofertą edukacyjną”. Jak czytamy w komunikacie „kandydatka wykazała się także dobrą znajomością środowisk twórczych oraz otwartym podejściem do problematyki będącej przedmiotem działalności Zachęty.
Agnieszka Pindera jest kuratorką i teoretyczką sztuki. Specjalizuje się w sztuce XX i XXI wieku, szczególnie grup i kolektywów artystycznych oraz samoorganizacji artystów.
Agnieszka Pindera jest specjalistką w dziedzinie sztuki nowoczesnej
Jest absolwentką kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, podyplomowych studiów Gender oraz Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Czytaj więcej
Głośne przypadki nękania w instytucjach kultury, z dużymi nazwiskami w rolach głównych, to zdaniem ekspertów jedynie wierzchołek góry lodowej. Przemoc ze strony liderów często usprawiedliwia się ich osiągnięciami i „charakterem”.
W latach 2016-2023 była związana z Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie kierowała Centrum Muzeologicznym i była kuratorką wystaw, m.in.: „Pałac” Jasminy Cibic i „Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce".