Na czwartkowej aukcji praca została sprzedana jako najdroższe dzieło na niej za 9,6 mln zł (cena wraz z opłatą aukcyjną). Poprzednio w 2019 roku w tym samym Domu Aukcyjnym osiągnęła sumę ponad8 mln zł.
Ten zespół dynamicznych rzeźb Magdalena Abakanowicz wykonała w latach 1998/99. Długo, od 1999 do 2018 roku, znajdował się w kolekcji amerykańskiego aktora Robina Williamsa i jego żony, Marshy Williams.
Czytaj więcej
Od 10 do 23 listopada 2023 roku w Desa Unicum można oglądać monograficzną wystawę Magdaleny Abakanowicz. To rzadka okazja do tego, by zobaczyć wiele prac z różnych okresów twórczości artystki w jednym miejscu.
Dziś Magdalena Abakanowicz zalicza się do światowego grona TOP 500 artystów, a jej twórczość wystawiana jest w najważniejszych kolekcjach i muzeach sztuki współczesnej na całym świecie. O wzroście zainteresowania jej sztuką świadczy ostatnia ekspozycja w Tate Modern w Londynie - prezentowana tam od listopada 2022 roku do maja 2023 roku, a obecnie przeniesiona do galerii Heine Onstad pod Oslo. Warszawska aukcja uwzględnia ten międzynarodowy kontekst.
Sprowadzono na nią 33 prace artystki z kolekcji polskich i zagranicznych: figuralne rzeźby z patynowanego brązu, z tkaniny jutowej, betonu i ze stali spawanej; tkaniny z sizalu: gobeliny i przestrzenne abakany bliskie rzeźbie, unikalne obrazy olejne na płótnie z cyklu z „Twarze” i rysunki tuszem i węglem na papierze, akwarele, grafiki.