Wystawa „Ekspresja. Lwowska rzeźba rokokowa” udziela schronienia wyjątkowym zabytkom w czasie wojny na Ukrainie, wywołanej przez Rosję i jest wyrazem solidarności z narodem ukraińskim.
Dzieła przyjechały z jednego z oddziałów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki - z Muzeum Johanna Georga Pinsla, znajdującego się od lat 90. XX wieku w dawnym kościele klarysek we Lwowie.
A pierwotnie przeznaczone były do kościoła parafialnego w Hodowicy pod Lwowem, zaprojektowanym w latach 1751–1758 przez Bernarda Meretyna. Architekt przy dekoracji wnętrza współpracował z wybitnym rzeźbiarzem Johannem Georgiem Pinslem. Badacze sądzą, że rzeźbiarz działający wówczas na południowo-wschodnich terenach Rzeczypospolitej, pochodził z Niemiec, Austrii, Czech lub Moraw. Swój warsztat miał w Buczaczu, gdzie tworzył prace w drewnie i kamieniu.
Po II wojnie światowej Polacy zamieszkujący Hodovicę zostali przesiedleni do Wrocławia, a kościół stopniowo popadał w ruinę, ale dzięki pracownikom Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki jego wyposażenie w latach 60. zostało zabezpieczone.
Siła wyrazu