Co łączy pierwszego zastępcę redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", znanego publicystę "Rzeczpospolitej", wpływowego polityka PiS, współzałożyciela Wirtualnej Polski, byłego prezesa TVP i awangardowego poetę?
Wszyscy byli uczniami III LO w Gdańsku, tzw. Topolówki, i zaangażowali się w wydawanie tam w latach 80. opozycyjnego pisma "BIT" – "Biuletynu Informacyjnego Topolówka".
– To była wyjątkowa uczniowska gazetka. Ukazywała się nieprzerwanie od 1980 do 1989 roku. Mimo że kilkakrotnie zmieniała się redakcja i przewinęło się przez nią wiele osób, SB nigdy nie udało się jej rozbić – wspomina Maciej Łopiński, do niedawna minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a wówczas działacz trójmiejskiego podziemia, który wielu licealistów piszących do "BIT" wciągnął później do pisania w biuletynie "Solidarności".
Wczoraj minęło dokładnie 30 lat, od kiedy ukazał się pierwszy numer "BIT". Powstanie pisma wiąże się z utworzeniem w Topolówce niezależnego przedstawicielstwa młodzieży – Parlamentu Uczniowskiego. Działali w nim m.in. Wiesław Walendziak, później jeden z liderów prawicy i prezes TVP, Jarosław Kurski, dziś wicenaczelny "Gazety Wyborczej", i Aneta Kręglicka, późniejsza Miss Świata.
– Pierwotnie "BIT" miał formę gazetki ściennej – opowiada publicysta "Rz" Piotr Semka. – Pamiętam, że pierwszy numer poświęcony był 150. rocznicy powstania listopadowego – wspomina. Był wtedy uczniem I klasy.