O wyjątkowych znaleziskach możemy przeczytać na stronie 125 programu PiS „Bezpieczna przyszłość Polaków":
„Rząd Prawa i Sprawiedliwości uznał, że odzyskiwanie zbrodniczo zrabowanych Polsce dzieł sztuki stanowi bardzo ważny element naszej polityki tożsamościowej i międzynarodowej. Wysiłki te wraz z żądaniem reparacji za II wojnę światową stanowią moralny filar naszej polityki względem Niemiec. Odzyskaliśmy ponad 600 cennych dzieł sztuki zrabowanych w czasie II wojny światowej (rysunki, obrazy, akwarele, obiekty etnograficzne, zabytki archeologiczne). Wśród nich możemy wymienić: „Martwą naturę z owocami i butelką wina” Anne Vallayer-Coster, „Leżącą lwicę” Albrechta Dürera czy „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo” z warsztatu Dierica Boutsa. Obecnie prowadzimy ok. 150 postępowań restytucyjnych w 15 państwach na świecie”.
Grafika Albrechta Dürera odnaleziona?
Naszą uwagę zwróciły wymienione w dokumencie programowym PiS dwie pierwsze pozycje. To dlatego, że grafika Dürera zaliczana jest do najbardziej poszukiwanych utraconych w czasie wojny dzieł sztuki, niemal na równi w „Portretem młodzieńca” Rafaela Santi. Jej odnalezienie niewątpliwie odbiłoby się sporym echem w mediach, nie tylko w Polsce.
Gdzie jest „Leżąca lwica”
Zapytaliśmy zatem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kiedy te dzieła sztuki zostały odnalezione, w jakich okolicznościach i gdzie teraz się znajdują.
– Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie odzyskało ani nie posiada informacji na temat obecnego miejsca przechowywania grafiki pt. „Leżąca lwica” Albrechta Durera oraz obrazu „Martwa natura z owocami i butelką wina” Anne Vallayer-Coster. Oba dzieła, wpisane do bazy strat wojennych MKiDN nadal są poszukiwane – poinformowała „Rzeczpospolitą” dyrektor Centrum Informacyjnego ministerstwa Anna Pawłowska-Pojawa.