Najnowsze badanie japońskich astronomów podważa ustalenia międzynarodowego zespołu Event Horizon Telescope Collaboration (EHTC). Grupa opublikowała w 2022 roku zdjęcie czarnej dziury Sagittarius A*. Badacze z EHTC są również odpowiedzialni za publikację w 2019 roku obrazu supermasywnej czarnej dziury M87*.
Analiza japońskich astronomów: Czarna dziura bez pierścienia?
Za najnowsze odkrycie dotyczące czarnej dziury odpowiada trójka japońskich astronomów z National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ) pod przewodnictwem badacza Makoto Miyoshi. Japończycy dokonali ponownej analizy danych dostarczonych przez EHTC dotyczących obiektu Sagittarius A*. Jak twierdzą badacze, obraz czarnej dziury przedstawiony przez międzynarodowy zespół może być „niedokładny”. Japońscy naukowcy twierdzą m.in., że część obiektu widoczna na oryginalnym obrazie może być w rzeczywistości artefaktem. Obraz obiektu uzyskany przez japoński zespół „jest lekko wydłużony w kierunku wschód-zachód, a wschodnia połowa jest jaśniejsza niż zachodnia połowa” - wyjaśnia Miyoshi w komunikacie prasowym.
Badacze postawili w publikacji hipotezę mówiącą, że obraz charakterystycznego pierścienia czarnej dziury Sagittarius A* jest skutkiem „błędów podczas analizy danych". Zdaniem japońskiego zespołu część obrazu pierścienia nie jest rzeczywistą strukturą astronomiczną a artefaktem.
Czytaj więcej
Amerykańscy astrofizycy dokonali przełomowego odkrycia dotyczącego czarnych dziur. Udało im się zlokalizować pierwszą czarną dziurę w układzie potrójnym, a więc złożonym z trzech obiektów. Do tej pory znane były jedynie układy podwójne.
Zdjęcie czarnej dziury z błędami? Odpowiedź międzynarodowego zespołu
W odpowiedzi na zapytanie „Newsweeka” członkowie zespołu EHTC potwierdzili, że są w trakcie przygotowywania odpowiedzi na publikację japońskiego zespołu. Wyjaśnili również, że wciąż aktualna jest odpowiedź na poprzednią publikację japońskich astronomów. Jak się okazuje, zespół pod kierownictwem adiunkta Makoto Miyoshi już raz poddał w wątpliwość ustalenia członków EHTC. Chodzi o słynną publikację z 2019 roku, przedstawiającą obraz czarnej dziury zlokalizowanej w galaktyce M87. Przełomowe zdjęcie przedstawiało ciemny obiekt otoczony jasnym dyskiem świetlnym.