Papież Franciszek ujął się za prorosyjską Ukraińską Cerkwią Prawosławną

Papież Franciszek skrytykował ukraińską ustawę zmuszającą miejscową Cerkiew do ostatecznego zerwania związków z Moskwą.

Publikacja: 26.08.2024 20:15

Papież Franciszek ujął się za prorosyjską Ukraińską Cerkwią Prawosławną

Foto: AFP

– Modlitwą nie można czynić zła. (…) Dlatego ten, kto chce się modlić, modli się w tym Kościele, który uważa za swój. Proszę, nie należy bezpośrednio lub pośrednio likwidować jakiegokolwiek chrześcijańskiego Kościoła: Kościoły są nietykalne – mówił papież w czasie Modlitwy na Anioł Pański.

Ukraina: Nowe prawo, które nie podoba się papieżowi Franciszkowi 

Bezpośrednio nawiązał do przyjętej w ubiegłym tygodniu w Ukrainie ustawy nakazującej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (UPC) zerwanie wreszcie wszelkich związków z Moskiewskim Patriarchatem. Parlament dał dziewięć miesięcy na to, by poszczególne parafie tak uczyniły.

Osobliwością ukraińskiego prawa jest to, że Cerkiew nie posiada osobowości prawnej, mają ją parafie, a jest ich w Ukrainie ok. 9 tys. Ewentualny zakaz działalności dotyczyłby więc poszczególnych parafii.

Czytaj więcej

Papież Franciszek znów o Ukrainie. Ostro skrytykował nową ustawę: Kościołów się nie rusza!

Czy Cerkiew zerwała związki z Moskwą?

– Moskiewski Patriarchat w Ukrainie jest „miękką siłą” putinowskiej Rosji, instrumentem negatywnego wpływu w naszym kraju – twierdzi kijowski politolog Wiktor Nebożko.

Trzy miesiące po wybuchu wojny UPC formalnie odcięła się od Patriarchatu. Ale w dokumentach rosyjskiej Cerkwi nadal figuruje jako jej autonomiczna część (a nie samodzielna Cerkiew), a duchownych w Ukrainie łączą silne więzy z nią (w tym finansowe). Już w 2014 roku wielokrotnie wspierali rosyjskie bojówki i oddziały regularnej armii we wschodniej Ukrainie. Ponadto cerkwie popierające Moskwę nadal uważają UPC za część rosyjskiej.

„Zachód opanowany przez szatana” i Ukraina

Od chwili najazdu zaś Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła ponad sto śledztw przeciw prawosławnym duchownym UPC , połowa z nich skończyła się w sądach. Skazano m.in. dwóch biskupów, z których jeden został już wymieniony z rosyjską armią na ukraińskich jeńców (na osobistą prośbę moskiewskiego patriarchy Cyryla).

Sama Rosyjska Cerkiew Prawosławna ze wszystkich sił popiera wojnę. Jednym z ostatnich takich działań był zjazd „Wszechświatowy Ruski Zjazd”, który odbył się w moskiewskiej katedrze Chrystusa Zbawiciela. Delegaci pod przewodnictwem patriarcha uznali rosyjski najazd na Ukrainę za „świętą wojnę”, w której Rosja broni świata przed „opętanym przez Szatana Zachodem”. Patriarcha Konstantynopola uznał za herezję taką „teologię”, jak i głoszenie przez moskiewską Cerkiew poparcia dla „ruskiego świata”  (imperialnej idei Kremla).

Czytaj więcej

Po słowach papieża o Ukraińcach i "białej fladze" teraz Watykan mówi o Rosji

Papież Franciszek, którego nie rozumie Ukraina

– Papież znów się pomylił – sądzi Nebożko. Od lutego 2022 roku pontyfik bowiem wielokrotnie był krytykowany za swoje co najmniej kontrowersyjne wypowiedzi na temat rosyjskiej napaści na Ukrainę. W czasie, gdy w Moskwie odbywał się „Wszechświatowy Zjazd” Franciszek powiedział szwajcarskiej TV o ewentualnych rozmowach pokojowych: „Silniejszym jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma męstwo (wywieszenia) białej flagi”. Wypowiedź wywołała nawet gniewną reakcję ukraińskiego ministra spraw zagranicznych.

Jednocześnie jednak papież wielokrotnie też potępiał tę wojnę i wyrażał współczucie wobec Ukrainy. Jeszcze w maju 2022 roku wzywał patriarchę Cyryla, by przestał być „ministrantem Putina”. Ale już we wrześniu tego roku, mimo trwającej wojny, przyjmował delegację Moskiewskiego Patriarchatu.

Teraz również, na pięć dni przed modlitwą wzywał, by „wspólnie modlić się za umęczoną Ukrainę”. Jeszcze w lipcu Zełenski dziękował za takie modlitwy watykańskiemu sekretarzowi stanu, kardynałowi Pietro Paroliniemu, który prawie przez tydzień jeździł po całym kraju, oglądając zniszczenia wojenne.

– Modlitwą nie można czynić zła. (…) Dlatego ten, kto chce się modlić, modli się w tym Kościele, który uważa za swój. Proszę, nie należy bezpośrednio lub pośrednio likwidować jakiegokolwiek chrześcijańskiego Kościoła: Kościoły są nietykalne – mówił papież w czasie Modlitwy na Anioł Pański.

Ukraina: Nowe prawo, które nie podoba się papieżowi Franciszkowi 

Pozostało 90% artykułu
Kościół
Arcybiskup Canterbury rezygnuje. W tle największa pedofilska afera w Kościele Anglii
Kościół
Papież odwiedził Emmę Bonino. To popularna we Włoszech zwolenniczka aborcji
Kościół
Zaskakująca decyzja papieża Franciszka. Będzie miała wpływ na przyszłość Kościoła
Kościół
Papież w Belgii: Kościół musi prosić o przebaczenie za nadużycia wobec nieletnich
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kościół
Papież Franciszek przechodzi grypę. Odwołał zaplanowane spotkania