Wyrok zapadł na kanwie sporu konsumentki z Santander Bank Polska. Kobieta zaciągnęła kredyt hipoteczny na okres 360 miesięcy. Przy zawarciu umowy zapłaciła prowizję związaną z udzieleniem kredytu, która była zawarta w jego całkowitym koszcie.
Jednak już 19 miesięcy później klientka dokonała spłaty kredytu w całości, w rezultacie czego zażądała od banku zwrotu części prowizji odpowiadającej pozostałemu okresowi obowiązywania umowy, czyli za 341 miesięcy.
Czytaj więcej
Nieproporcjonalnie wysokie koszty pozaodsetkowe pożyczki mogą być uznane za nieuczciwe wobec konsumenta - orzekł w czwartkowym wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To ważna kwestia dla branży pożyczkowej, a przede wszystkim dla pożyczkobiorców.
Co o wcześniejszej spłacie kredytu mówią przepisy?
Art. 39 ust. 1 ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami przewiduje, że w przypadku spłaty całości kredytu hipotecznego przed terminem całkowity koszt kredytu hipotecznego ulega obniżeniu o odsetki i inne koszty kredytu przypadające za okres, o który skrócono obowiązywanie tej umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.
Z kolei art. 25 unijnej dyrektywy w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi stanowi, że Państwa członkowskie zapewniają, by konsument miał prawo do pełnego lub częściowego wywiązania się ze swoich zobowiązań na mocy umowy o kredyt przed wygaśnięciem tej umowy. W takich przypadkach jest on uprawniony do uzyskania obniżki całkowitego kosztu kredytu, na którą składają się odsetki i koszty przypadające na pozostały okres obowiązywania umowy.