Czwartkowy wyrok dobrze wpisuje się w dotychczasowe orzecznictwo Trybunału, który ponownie stanął po stronie konsumentów.
Czego nie może sąd krajowy
Sąd krajowy nie może zastąpić nieuczciwego postanowienia umownego dotyczącego kursu wymiany franka (waluty) przepisem krajowym, a jeżeli umowa kredytu nie może dalej obowiązywać bez tego postanowienia, ma wtedy orzec jej bezwzględną nieważność – orzekł TSUE , odpowiadając na pytania prejudycjalne Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia, w osobie asesora sądowego Michała Maja.
Czytaj więcej
Co do zasady, jeśli sąd stwierdza nieuczciwość klauzul walutowych, cała umowa jest nieważna. Dzieje się tak, gdyż usunięcie z umowy klauzuli nieuczciwej sprawia, że kredyt „frankowy” przestaje być frankowym.
Gdy konsument był poinformowany o konsekwencjach całkowitego unieważnienia umowy i wyraził na to zgodę, to nie ma obawy, że unieważnienie umowy narazi go na szczególnie szkodliwe konsekwencje – wskazał TSUE.
W konsekwencji dyrektywa o ochronie konsumentów nie zezwala, aby sąd krajowy zastąpił nieważny warunek przepisem prawa krajowego, jeśli konsument sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu. Tak samo nie zezwala na zastąpienie nieważnego warunku wykładnią sądową, ponieważ sądy krajowe są zobowiązane wyłącznie do zaniechania stosowania nieuczciwego warunku, a nie są uprawnione do zmiany jego treści.