Turcja odsuwa głosowanie w sprawie przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO

Jest mało prawdopodobne, aby Turcja głosowała w sprawie przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO przed wyborami parlamentarnymi spodziewanymi w czerwcu tego roku.

Publikacja: 15.01.2023 16:20

Madryt. Ceremonia podpisania dokumentów otwierających drogę do członkostwa Finlandii i Szwecji w NAT

Madryt. Ceremonia podpisania dokumentów otwierających drogę do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO. 29.06.2022

Foto: PAP/Newscom

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 326

Tylko Turcja i Węgry, dwa państwa, które utrzymywały stosunki z Moskwą od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, utknęły w martwym punkcie w procesie akceptacji  przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO.

Premier Węgier Viktor Orbán powiedział pod koniec ubiegłego roku, że węgierski parlament zagłosuje nad ratyfikacją w lutym.

Czytaj więcej

Szwecja: Turcja żąda zbyt wiele w sprawie wniosku o NATO

Turcja tymczasem się "nie spieszy".

- Nie spieszymy się,  to oni spieszą się, by dołączyć do NATO – powiedział dziennikarzom İbrahim Kalın, główny doradca prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana.

Kalin stwierdził, że partia Erdoğana spodziewa się, że nie będzie w stanie doprowadzić do uchwalenia ratyfikacji w parlamencie.

Czytaj więcej

Sztokholm. Kukła Erdoğana zawisła przed ratuszem. MSZ w Ankarze wzywa ambasadora

- Posłów trzeba będzie przekonać, opozycja będzie zadawać wszelkiego rodzaju pytania, a my nie możemy ryzykować naszego kapitału politycznego, gdy idziemy do wyborów w ciągu najbliższych miesięcy - mówił dorada.

Wybory, w których o swoją trzecią kadencję Erdoğan powalczy z sześciopartyjną koalicją opozycyjną, spodziewane są w czerwcu.

Ankara znajduje się pod rosnącą presją ze strony Sztokholmu i Helsinek, a także szefa NATO Jensa Stoltenberga. Chcą, aby Ankara zatwierdziła akcesję, odkąd podpisała trójstronne memorandum podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu ubiegłego roku.

Oba kraje nordyckie zgodziły się zająć kwestiami bezpieczeństwa podniesionymi przez Turcję, a mianowicie obecnością organizacji kurdyjskich w Szwecji, które według Ankary mają powiązania z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK), którą Turcja, UE i Waszyngton uznały za grupę terrorystyczną.

Szwecja i Finlandia zniosły ograniczenia w eksporcie broni do Ankary, a Szwecja zmieniła konstytucję, aby zaostrzyć krajowe przepisy antyterrorystyczne.

W międzyczasie Turcja naciskała na Szwecję o ekstradycję  osób, które według niej mają powiązania z PKK lub zakazanym duchownym Fethullahem Gülenem, którego Ankara oskarża o planowanie zamachu stanu w 2016 r.

Na początku stycznia szwedzki premier Ulf Kristersson powiedział na konferencji poświęconej bezpieczeństwu wewnętrznemu, że Sztokholm nie będzie w stanie spełnić wszystkich żądań Turcji.

- Turcja potwierdza, że zrobiliśmy to, co obiecaliśmy, że zrobimy. Ale chcą też czegoś, czego my nie możemy i nie chcemy im dać. Tak więc decyzja należy teraz do Turcji – powiedział premier.

- Oczywiście w zasadzie chcielibyśmy ich widzieć w NATO, pod warunkiem, że spełnią warunki, na które się zgodziliśmy – tak zareagował İbrahim Kalın, .

- Finlandia i Szwecja wywiązały się ze swoich zobowiązań wobec Turcji – powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w listopadzie ubiegłego roku, po rozmowach z tureckim ministrem spraw zagranicznych Mevlütem Çavuşoğlu. - Czas powitać Finlandię i Szwecję jako pełnoprawnych członków NATO.

Tylko Turcja i Węgry, dwa państwa, które utrzymywały stosunki z Moskwą od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, utknęły w martwym punkcie w procesie akceptacji  przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO.

Premier Węgier Viktor Orbán powiedział pod koniec ubiegłego roku, że węgierski parlament zagłosuje nad ratyfikacją w lutym.

Pozostało 90% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany