„Ale że do życzeń świątecznych też musi wtrącać się prawo? Szaleństwo!" - tak brzmieć może reakcja na sam widok tematu, poruszanego w tym artykule. Niestety, może i chodzi o Wielkanoc a nie o Boże Narodzenie, ale w tym przypadku prawnoautorski Grinch też ma kilka słów do powiedzenia. Już na wstępie mogę jednak uspokoić - w większości przypadków prawo autorskie nie zagraża rozsyłanym przez nas świątecznym życzeniom. Warto jednak upewnić się, że nasze działania nie naruszają (choćby w małym stopniu) czyichkolwiek praw.
Życzenia wielkanocne. Kiedy objęte są prawami autorskimi?
Prawo autorskie chroni utwory, będące efektem twórczej pracy człowieka o indywidualnym charakterze. Tak więc, sporej części życzeń wielkanocnych przepisy te nie będą zwyczajnie dotyczyć - prawo autorskie nie będzie chronić prostych sformułowań takich, jak „Wesołych świąt” czy „Zdrowych, błogosławionych świąt wielkanocnych”, gdyż są to powszechnie używane frazy, do których nie przysługują nikomu prawa autorskie. Jak jednak wygląda sytuacja w przypadku bardziej skomplikowanych życzeń (np. wierszyków) i obrazków, które znajdujemy w Internecie?
Czytaj więcej
Pracodawca nie musi potrącać zaliczek na PIT od upominków dla pracowników z okazji Świąt Wielkanocnych. Jeśli są sfinansowane z funduszu socjalnego, zastosuje zwolnienie z podatku. Jeśli to darowizna, nie podlega pod ustawę o PIT.
Życzenia wielkanocne na licencji Creative Commons
W zdecydowanej większości obrazki i wierszyki znalezione w Internecie są utworami i mogłyby być objęte prawami autorskimi. W sieci możemy jednak wyszukać utwory, udostępnione na tzw. wolnej licencji Creative Commons (CC), czyli udostępnione do swobodnego korzystania przez każdego. Udostępniając obrazek lub wierszyk na licencji CC, autor decyduje się nie egzekwować swoich praw i dać użytkownikom wolną rękę w korzystaniu z jego dzieła. Korzystając zaś z internetowych przeglądarek zdjęć często możemy zaznaczyć opcję wyświetlania wyłącznie obrazków na licencji CC — z pewnością stanowi to ułatwienie w poszukiwaniach życzeń, które wyślemy rodzinie i znajomym.
Obrazki i wierszyki, udostępnione przez autora w ten sposób, mogą być swobodnie wysyłane przez nas w dowolny sposób. Nie wolno jedynie robić tego w celach komercyjnych i przerabiać ich (np. w Photoshopie), a jednocześnie konieczne jest wskazanie autora.