Wolne na święta zależne od firmy
Zdaniem mec. Wilczyk, zasadniczo, nie ma także przeszkód, aby pracodawca ustalił Wielki Piątek dniem wolnym w zamian za konieczność odpracowania go w innym czasie.
- To on bowiem ustala rozkład czasu pracy - wskazuje. Zwraca przy tym uwagę, że takie ustalenia mogą nastąpić na etapie tworzenia grafiku na kolejny okres lub poprzez zmianę już przyjętego harmonogramu.
- Choć przepisy nie określają trybu takiej zmiany przyjmuje się, iż jest to dopuszczalne. Natomiast modyfikacja grafiku powinna być wprowadzona z odpowiednim wyprzedzeniem (tj. przynajmniej na 7 dni przed), tak aby pracownicy mieli czas przygotować się do pracy w innym dniu - dodaje ekspertka. Prawnicy wskazują jednocześnie, że zasady dotyczące zmiany grafiku bardzo często są określone w regulacjach wewnętrznych pracodawcy, a w szczególności w regulaminie pracy. Konieczne jest zatem sprawdzenie czy te wewnątrzzakładowe przepisy nie przewidują konkretnych rozwiązań.
Co ważne odpracowanie dnia wolnego powinno nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym udzielono wolnego.
- Sytuacja komplikuje się natomiast w przypadku, gdy rozkład czasu pracy wynika wprost z regulaminu pracy (np. poprzez wskazanie, że jest ona świadczona wyłącznie od poniedziałku do piątku albo że soboty są dniami wolnymi). W takiej sytuacji wyznaczenie pracownikom np. soboty jako dnia, w którym wolne można odpracować wymagać będzie zmiany regulaminu - podsumowuje mec. Wilczyk.