Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca

Wolne w Wielki Piątek zależy od decyzji firmy. Pracodawca nie może jednak obniżyć wynagrodzenia z tego powodu. Ma za to prawo żądać, aby zatrudniony odpracował ten czas w innym terminie.

Aktualizacja: 26.03.2024 09:38 Publikacja: 16.03.2024 18:47

Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca

Foto: Adobe Stock

Wielkanoc za pasem i niektóre firmy rozważają przyznanie pracownikom dodatkowego dnia wolnego np. Wielkiego Piątku na przygotowania do świąt.

- Każdy pracodawca może tak zrobić. Nie ma tutaj ograniczeń, gdyż jest to rozwiązanie korzystne dla pracowników - mówi Katarzyna Wilczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski.

Ekspertka wskazuje, że taki krok nie może powodować jednak obniżenia wynagrodzenia za pracę.

- Taki przywilej nie ma też wpływu na urlop pracownika czy na wymiar jego czasu pracy - dodaje.

Wolne na święta zależne od firmy

Zdaniem mec. Wilczyk, zasadniczo, nie ma także przeszkód, aby pracodawca ustalił Wielki Piątek dniem wolnym w zamian za konieczność odpracowania go w innym czasie.

- To on bowiem ustala rozkład czasu pracy - wskazuje. Zwraca przy tym uwagę, że takie ustalenia mogą nastąpić na etapie tworzenia grafiku na kolejny okres lub poprzez zmianę już przyjętego harmonogramu.

- Choć przepisy nie określają trybu takiej zmiany przyjmuje się, iż jest to dopuszczalne. Natomiast modyfikacja grafiku powinna być wprowadzona z odpowiednim wyprzedzeniem (tj. przynajmniej na 7 dni przed), tak aby pracownicy mieli czas przygotować się do pracy w innym dniu - dodaje ekspertka. Prawnicy wskazują jednocześnie, że zasady dotyczące zmiany grafiku bardzo często są określone w regulacjach wewnętrznych pracodawcy, a w szczególności w regulaminie pracy. Konieczne jest zatem sprawdzenie czy te wewnątrzzakładowe przepisy nie przewidują konkretnych rozwiązań.

Co ważne odpracowanie dnia wolnego powinno nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym udzielono wolnego.

- Sytuacja komplikuje się natomiast w przypadku, gdy rozkład czasu pracy wynika wprost z regulaminu pracy (np. poprzez wskazanie, że jest ona świadczona wyłącznie od poniedziałku do piątku albo że soboty są dniami wolnymi). W takiej sytuacji wyznaczenie pracownikom np. soboty jako dnia, w którym wolne można odpracować wymagać będzie zmiany regulaminu - podsumowuje mec. Wilczyk.

Czytaj więcej

Czy pracodawca musi opodatkować prezent dla pracownika na Wielkanoc?

Prezenty na święta od pracodawcy a ZUS

Co roku w okresie świątecznym pojawiają się też pytania o zasady obdarowywania pracowników. Wątpliwości dotyczą m.in. kwestii oskładkowania prezentów od zatrudniającego.

Jak wskazuje Konrad Giedrojć, adwokat prowadzący własną praktykę, jeśli pracodawca sfinansuje takie benefity ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ich wartość nie zostanie uwzględniona w podstawie wymiaru składek. Nie wliczają się bowiem do niej świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach ZFŚS.

Mecenas zwraca przy tym uwagę, że pracodawcy muszą pamiętać, żeby benefity wchodziły w zakres finansowania wspomnianego funduszu. A w razie wątpliwości można sięgnąć do orzecznictwa, które jest w tym obszarze bardzo bogate.

Wielkanoc za pasem i niektóre firmy rozważają przyznanie pracownikom dodatkowego dnia wolnego np. Wielkiego Piątku na przygotowania do świąt.

- Każdy pracodawca może tak zrobić. Nie ma tutaj ograniczeń, gdyż jest to rozwiązanie korzystne dla pracowników - mówi Katarzyna Wilczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski.

Pozostało 90% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach