Fitch wyjaśniła w komunikacie, że negatywną perspektywę należy brać pod uwagę, gdy możliwość obniżenia oceny wiarygodności kredytowej jest większa od 33 proc. Kiedy wzrasta ona do 50 proc., ocenę bierze się pod nadzór (ćredit watch). Zmiana perspektywy na krótko przed rozpoczęciem debaty budżetowej jest fatalnym sygnałem, bo świadczy o dużej stracie zaufania do publicznych zobowiązań polityków o zmniejszeniu deficytu — stwierdził dziennik „La Tribune”.
Agencja uznała, że „zagrożenia związane z polityką budżetową Francji zwiększyły się od czasu naszej ostatniej oceny (w kwietniu), przewidywany tegoroczny poślizg deficytu budżetowego plasuje ją na gorszej pozycji startu i teraz spodziewamy się większego deficytu prowadzącego do większego wzrostu rządowego zadłużenia 118,5 proc. PKB do 2028 r. ”
Czytaj więcej
Francja, jeden z 7 krajów Unii Europejskiej objętych przez Brukselę procedurą nadmiernego deficytu, zobowiązała się zmniejszać deficyt budżetowy średnio o 25 mld euro rocznie do 2028 r., aby zejść z obecnych 6,1 proc. PKB do 2,8 proc.
Jej specjaliści wątpią, że rządowi Michela Barniera uda się zrealizować plan zmniejszenia w ciągu roku deficytu budżetowego o 60 mld euro poprzez ograniczenie wydatków o 40 mld i pozyskanie nowych 20 mld z podatków. „Uwzględniliśmy z ostrożności tylko cześć tego pakietu, wskazując na utrzymującą się niepewność polityczną i ryzyka wdrożenia niektórych posunięć” — wyjaśniła Fitch, agencja nie spodziewa się dotrzymania przez Francję obietnic średnioterminowych. Duże rozdrobnienie polityczne i mniejszościowy rząd zmniejszają jej zdaniem zdolność uzdrowienia stanu finansów.
Tegoroczny deficyt Francji będzie drugim co do wielkości w strefie euro, niemal trzykrotnie wyższy od średniego zasługującego na ocenę AA.