Większość przedsiębiorców (64 proc.) ma negatywne nastawienie do zmian prawnych i działań administracji. Największymi pesymistami są szefowie firm średnich. Trzech na czterech obawia się działań administracji. W przypadku 65 proc. niepokój przenosi się również na przewidywania dotyczące rozwoju firmy. – Wydaje się rozsądne, że przedsiębiorców bardziej niepokoi to, na co nie mają wpływu – tłumaczy prof. Jan Garlicki, socjolog z UW i dyrektor Centrum Badań Marketingowych Indicator. Ta firma przeprowadziła kwietniowe badanie opinii przedsiębiorców „Indeks Biznesu” dla Konfederacji Lewiatan. Największy pesymizm prezentują szefowie małych firm: – One zwykle mają już wyższe koszty działalności niż mali przedsiębiorcy, nie zawsze mają ustabilizowaną pozycję na rynku – mówi prof. Garlicki.
W badaniu zapytano przedsiębiorców o ich nastawienie do różnych działań związanych z rokiem wyborczym. – Prawie 90 proc. przedsiębiorców obawia się, że rząd będzie rozdawał „kosztowne prezenty”, za które będzie musiał zapłacić biznes. Stąd ich obawy o przyszłość zmian prawnych – dodaje prof. Garlicki: – Z innych badań opinii przedsiębiorców przeprowadzonych przez CBM Indicator wynika, że dla firm mikro i małych trzema największymi problemami są: inflacja, wzrost cen energii elektrycznej i cen paliwa (benzyny, oleju napędowego i LPG). Natomiast dla średnich firm (których obroty wynoszą od 3,6 do 30 mln zł) – przede wszystkim wzrost cen energii elektrycznej, również inflacja (ale na drugim miejscu) i dodatkowo zwiększenie cen gazu ziemnego. – Przedsiębiorcy narzekają także na wysokość stóp procentowych w sytuacji występowania o kredyt oraz jeszcze odczuwalne negatywne skutki pandemii. To do pewnego stopnia wyjaśnienie negatywnych nastrojów dotyczących warunków prowadzenia działalności gospodarczej – uważa socjolog.
Czytaj więcej
Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych. Wydźwięk jej komunikatu, a także późniejszej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego, wpłynie jednak na oczekiwania co do terminu pierwszej obniżki stóp, co może mieć wpływ na notowania złotego.
Z „Indeksu Biznesu” wynika, że nie tylko 65 proc. menedżerów zarządzających firmami oceniło, iż w ciągu pół roku pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu, ale także 57 proc. pesymistycznie prognozuje przyszłość. I znów najbardziej ostrożni w przewidywaniach są przedsiębiorcy w średnich firmach (65 proc. spodziewa się pogorszenia kondycji przedsiębiorstwa, a 30 proc. poprawy). W przypadku osób szefujących tak małymi, jak i dużymi firmami słabszy biznesowo czas przewiduje ok. 55 proc. osób, a lepszy 39 proc. w przypadku małych i 32 proc. w przypadku dużych firm.