W Polsce rocznie marnuje się ok. 5 mln ton żywności. Choć dzieje się to na różnych etapach – począwszy od produkcji, poprzez przetwórstwo i dystrybucję, to jednak najwięcej jedzenia marnują sami konsumenci. Mimo pozytywnych zmian, do których przyczyniła się pandemia, ciągle odkrywamy, że w naszych lodówkach znajduje się za dużo żywności. Jest to szczególnie widoczne w okresie świątecznym, kiedy ilość wyrzucanego jedzenia rośnie.
Czytaj więcej
Portfele amatorów nart zostaną odchudzone przez droższe skipassy i wyższe stawki za wypożyczenie sprzętu czy lekcje jazdy. Z kolei właścicieli wyciągów czekają znacznie większe niż rok temu wydatki na przygotowanie i utrzymanie stoków.
W związku z tym Federacja Polskich Banków Żywności i platforma Shopee przygotowały przedświąteczny poradnik, który ma pomóc zaplanować zakupy, przygotować się do rozdania nadmiarowego jedzenia i w efekcie ograniczenia skali marnotrawstwa. Radzą, by podejść do tego w dziewięciu krokach.
Krok 1. Policz gości
Planowanie to podstawa. Organizując przyjęcie, należy zacząć od zrobienia listy gości. Dzięki temu łatwiej zaplanować zakupy. Z gośćmi należy też ustalić, czy przyniosą jedzenie, co to będzie i ile. Dzięki temu potrawy nie zdublują się. Pod uwagę należy wziąć również, ilu będzie dorosłych, a ile dzieci – one zjedzą mniej.
Krok 2. Jadłospis
Następnym etapem powinno być zaplanowanie wszystkich potraw. Nie chodzi tu jednak tylko o spisanie listy dań. Należy się zastanowić nad ilością poszczególnych potraw. Autorzy poradnika radzą, by jeśli dań głównych będzie więcej niż jedno, to nie zakładać, że każdy z gości zje np. po osiem pierogów. Część nie zje wcale, a część sięgnie po połowę porcji, bo będą chcieli spróbować jeszcze innych dań.