W wydanym 19 czerwca 2024 r. wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku rozpatrywał kwestię dopuszczalnego zwolnienia z CIT dla fundacji rodzinnej. Wyrok zapadł po skardze na interpretację indywidualną z Krajowej Informacji Skarbowej.
Interpretacja ta dotyczyła sytuacji, w której jeden z fundatorów wnosi do fundacji budynek z ośmioma apartamentami przeznaczonymi na krótkoterminowy najem. Fundacja takim właśnie najmem ma się zajmować.
Fundacja i najem krótkoterminowy: bez podatku?
Skarbówka stwierdziła, że krótkoterminowy najem nie mieści się w dopuszczalnym dla fundacji rodzinnych zakresie działalności zwolnionej z podatku. Wprawdzie w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacjach rodzinnych jest ogólnie mowa o „najmie” jako jednym z rodzajów dozwolonego fundacyjnego biznesu, ale nie sprecyzowano tam, o jaki najem chodzi. Zdaniem KIS takie ogólne ujęcie tej czynności oznacza najem, który jest sformalizowany w postaci umowy określającej prawa i obowiązki obydwu stron. Należność za taki najem – jak zauważono w interpretacji – bywa zwykle rozliczana cyklicznie.
— Wskazanych wyżej cech najmu czy dzierżawy nie wykazują wskazane we wniosku usługi najmu krótkoterminowego lokali. Nie można również uznać ich za udostępnianie mienia fundacji do korzystania na innej podstawie — czytamy w tej interpretacji.