Annie Ernaux urodziła się w 1940 roku w Lillebonne we Francji, ale dorastała w robotniczej dzielnicy normandzkiego miasteczka Yvetot, które znacząco wpłynęło na jej twórczość. Choć w jej powieściach nie pada jego pełna nazwa, a jedynie w powieści „Miejsce” pojawia się inicjał Y, krytycy literaccy nie mają wątpliwości, że Yvetot stało się źródłem inspiracji całej jej twórczości. Annie Ernaux szczególnie boleśnie wspomina poczucie społecznej niższości, doświadczane w miejscowej szkole, w której uczyły się także dzieci z rodzin postawionych wyżej w hierarchii społecznej, gdy ona była tylko córką sklepikarza.
Czytaj więcej
Najważniejsza nagroda literacka trafiła do Annie Ernaux, znakomitej pisarki oraz ikony francuskiej lewicy. Jej kolejny tytuł ukaże się u nas już w listopadzie.
Przywołana powieść „Miejsce”, wydana w 1983 roku, opowiada o problemach dorastania i wchodzenia w dorosłość oraz trudnych relacjach z ojcem, poczuciu rosnącego dystansu miedzy nimi, i o jego śmierci. Książka odniosła ogromny sukces i uhonorowana została Nagrodą Renaudot.
Z Yvetot Ernaux wyjechała w 1958 do Rouen, gdzie studiowała literaturę współczesną. Z jednej strony spełniła marzenia o wyrwaniu się w szeroki świat, poszerzając literacki horyzont, z drugiej doświadczyła też osobistych traumatycznych przeżyć – miłosnego zawodu i niechcianej ciąży, zakończonej aborcją, co także później znalazło odbicie w jej książkach, zwłaszcza w „L’événement”, na podstawie której powstał w ubiegłym roku film „Zdarzenie” w reżyserii Anne Diwan nagrodzony złotym Lwem w Wenecji.
- Jakie znaczenie ma miejsce naszego pochodzenia? – pyta Annie Ernaux w dokumencie prezentowanym przez Arte. Czy jeśli wyrzeknę się życia podobnego do życia moich rodziców, zostanę uciekinierką – z rodziny, z miejsca pochodzenia, z klasy społecznej? Czy ceną emancypacji musi być alienacja? Ernaux odpowiedzi poszukuje we własnej pamięci – opisując swoje dorastanie, wyprowadzkę z Normandii, stawanie się kobietą i pisarką.