„Mapa wyzwań przed sektorem bankowym, debata CEO” z udziałem prezesów największych podmiotów w Polsce, to jedno ze najważniejszych wydarzeń Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. Bankowcy dyskutowali, jak szeroko pojęta geopolityka wpływa na sektor.
Niełatwe zielone finansowanie
– Jakie ryzyka wynikają z polityki klimatycznej, wymogów ESG, itp.? – pytał Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF. – Czy będziecie finansować tylko zielone projekty, a tego co „brudne” już nie? – dopytywał.
– Widzę tu więcej szans niż zagrożeń, bo ESG to gigantyczna szansa, by zaangażować się w transformację energetyczną i obniżenie emisji z korzyścią dla nas wszystkich – mówił Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas. – A odpowiadając wprost na pytanie, my nic co „węglowe” nie będziemy finansować. Wyszliśmy ze wszystkich takich ekspozycji i nic nowego się na pewno nie pojawi – podkreślał.
– Wszystkie banki mają strategię ESG, ale projektów do sfinansowania jest na razie mało – wskazywała Elżbieta Czetwertyńska, prezes banku Citi Handlowy. – Udzielanie kredytów ESG jest droższe, wymaga spełnienia dużo większej liczby wymogów. Nie ma za to zachęt kapitałowych czy innych, które motywowałyby klientów, by chcieli „przebijać” się przez ten cały proces – wytykała.
Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska, jest większym optymistą. Jak ocenił, są pierwsze sygnały, że ten rynek jednak rusza, np. jeśli chodzi o projekty offshorowe. Gajewski dodał przy tym, że jego zdaniem szczególną rolą banków jest tu doradztwo dla klientów, głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.