Podobnie jak w latach poprzednich wyodrębniliśmy instytucje finansowe, czyli 50 największych banków Europy Środkowej oraz Ukrainy i 50 największych towarzystw ubezpieczeniowych.
Przy sporządzaniu listy pod uwagę wzięliśmy 828 spółek z 19 krajów. Pozostałe firmy regionu nie spełniały kryteriów informacyjnych. Przygotowując ranking, wykorzystaliśmy publicznie dostępne informacje lub dane przedstawione przez same przedsiębiorstwa. Przychody zostały przeliczone na euro według średnich kursów wymiany dla lat 2013 i 2014 policzonych na podstawie kursów walutowych z ostatniego dnia miesiąca w danym roku kalendarzowym. To zapewniło ich porównywalność. Tam, gdzie nie uzyskaliśmy nowych danych, publikujemy przychody za 2013 rok. W przypadku spółek sporządzających sprawozdania finansowe według międzynarodowych standardów rachunkowości, w miarę dostępności danych, jako zysk netto przyjmowaliśmy całkowite dochody netto.
Opracowaniem danych zajmował się zespół analityków firmy doradczej Deloitte z 13 biur regionalnych przy współpracy redakcji z kilku krajów. W odniesieniu do danych z Polski udział w tworzeniu rankingu miała „Rzeczpospolita". Projekt CE Top 500 ma łącznie czterech partnerów medialnych.