Spada eksport AGD na Wschód

W tym roku sprzedaż sprzętu do Rosji zmalała o 32 proc., a na Ukrainę aż o 53 proc. Ale jest szansa na poprawę.

Aktualizacja: 06.10.2015 22:36 Publikacja: 06.10.2015 22:18

Spada eksport AGD na Wschód

Foto: Bloomberg

Rynki wschodnie w ostatnich latach były jednym z najdynamiczniej rozwijających się kierunków eksportu dla produkowanego w Polsce sprzętu AGD. Jeden fatalny rok spowodował, że obecne wyniki spadły do poziomu sprzed kilku lat.

Mocne spadki

Z danych przygotowanych dla „Rz" przez organizację producentów AGD CECED Polska wynika, że od początku stycznia do końca lipca eksport do Rosji zmniejszył się o 32 proc., do 80,8 mln euro. Jeszcze gorzej wyglądają wyniki dla Ukrainy – spadek wyniósł aż 53 proc., a wartość eksportu to ok. 23 mln euro.

Oznacza to, że wyniki są tylko niewiele lepsze od poziomów osiąganych w 2011 r., a na razie nie można liczyć na poprawę. – Polskie fabryki nastawione są na produkcję na rynki zachodnioeuropejskie, co nie znaczy, że spadki na wschodzie branży nie dotyczą. Dotyczy to zwłaszcza kilku firm – przyznaje prezes jednej z dużych spółek produkujących AGD.

Spadki w Rosji to wyzwanie dla Amiki Wronki. Rosja jeszcze stosunkowo niedawno była dla tej firmy kluczowym rynkiem zagranicznym. Obecnie jej pozycja już spadła, wyższy udział w obrotach mają choćby Niemcy. Niemniej sprzęt kuchenny, nawet przy tak dużym spadku eksportu, ma w tym roku wciąż niemal 48 proc. udziału w sprzedaży. Jego eksport na rynek rosyjski spadł od stycznia do końca lipca o 24 proc. Najmocniej w przypadku Rosji zmniejszyła się sprzedaż sprzętu pralniczego, aż o 76 proc.

– Sprzedaż Grupy Amica jest zdywersyfikowana geograficznie, a wraz z otwieraniem dużych nowych rynków, jak: Francja czy Hiszpania, proces ten będzie postępował – zapewnia Andrzej Sas, wiceprezes Amiki Wronki.

Spokojniej w Rosji

Spółka podaje, że w pierwszym półroczu sprzedaż na Wschodzie, ujmując już znaczne osłabienie rubla, miała wartość 145,8 mln zł, co stanowiło 15,7 proc. sprzedaży ogółem. – Zgodnie z naszymi oczekiwaniami sytuacja na rynku rosyjskim uspokaja się, a ponieważ umieliśmy się dostosować do trudnej sytuacji na rynkach walutowych, zanotowaliśmy solidne marże – dodaje Andrzej Sas.

Z kolei jeśli chodzi o Ukrainę największe spadki dotknęły eksportu lodówek – o 58 proc. Sprzedaż sprzętu kuchennego na ten rynek spadła o 32 proc.

Był to też zawsze duży odbiorca małego AGD z Polski – w tym roku sprzedaż tej kategorii spadła aż o 48 proc. Ukraina była największym rynkiem zagranicznym dla Zelmera, lidera kategorii małe AGD w Polsce. Spółka należąca obecnie do grupy BSH znanej także z marek Bosch czy Siemens, nie odpowiedziała jednak na nasze pytania dotyczące wyników na Ukrainie oraz wpływu spadku eksportu na ten rynek.

– O ile w Rosji sytuacja może się uspokoić, o tyle na Ukrainie nikt nie liczy na szybki powrót dobrych nastrojów konsumenckich – przyznaje jeden z eksporterów.

Rynki wschodnie w ostatnich latach były jednym z najdynamiczniej rozwijających się kierunków eksportu dla produkowanego w Polsce sprzętu AGD. Jeden fatalny rok spowodował, że obecne wyniki spadły do poziomu sprzed kilku lat.

Mocne spadki

Pozostało 92% artykułu
Ekonomia
Nowe funkcje w aplikacji mobilnej mZUS
Ekonomia
Azoty złożyły pierwsze zawiadomienie do prokuratury
Ekonomia
Kredyt konsolidacyjny na 144 miesiące – czy warto?
Ekonomia
Nie straszmy dronami
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Ekonomia
Witold M. Orłowski: Putinomics według Tołstoja