Jeżeli nowelizacja ustawy zostanie przyjęta, pacjenci będą mogli otrzymać receptę na bezpłatne leki także od lekarzy prowadzących prywatną praktykę.
Możliwe zmiany w wystawianiu recept
Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu 6 listopada 2024 roku, a 8 listopada skierowano go do czytania w Komisji Zdrowia. 20 listopada (po pierwszym czytaniu projektu) członkowie komisji jednogłośnie poparli projekt.
Czytaj więcej
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
W opisie procesu legislacyjnego wyjaśniono, że projekt dotyczy wyeliminowania ograniczeń związanych z możliwością wystawiania „recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują bezpłatnie osobom do 18. albo po 65. roku życia poprzez rozszerzenie tych uprawnień na osoby posiadające uprawnienie do preskrypcji wynikającej wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego”. Jak doprecyzowano, chodzi o możliwość wystawienia recept na leki bezpłatne przez lekarzy i pielęgniarki „niezależnie od faktu posiadania albo nieposiadania przez nich umowy z NFZ”.
Nowy projekt zakłada także, że farmaceuci będą mogli wystawiać recepty w przypadku „wszystkich szczepionek stosowanych do szczepień zalecanych dostępnych w aptece”. Tym samym podczas wizyty w aptece możliwe będzie jednoczesne: otrzymanie recepty, wykupienie szczepionki, poddanie się szczepieniu i skorzystanie z refundacji (o ile dany preparat jest refundowany).