UNESCO szacuje, że esperanto włada dziś ok.10 mln osób na całym świecie – więcej niż niektórymi językami narodowymi. Esperanto jednak to nie tylko możliwość komunikowania się w prostym, logicznym języku bez wyjątków i skomplikowanych reguł. Przez 121 lat istnienia tej mowy wykształciła się swoista kultura esperanto, której symbolem jest pięcioramienna zielona gwiazda i biało-zielona flaga. Zjednoczeni pod nią ludzie korespondują na internetowych forach, serwisach społecznościowych, słuchają esperanckiej muzyki, czytają przekłady literatury z każdego zakątka globu, bezpłatnie przyjmują pod swój dach turystów z całego świata, pod warunkiem że ci także władają esperanto i umówią się na specjalnym forum.
W Polsce esperanto najpopularniejsze jest wśród osób, które uczyły się go w latach 60. i 70. oraz... wśród studentów. Można się go uczyć na lektoratach i kursach (również eksternistycznych i e-learningowych) w ośrodkach akademickich i przy towarzystwach esperanckich w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie czy Białymstoku oraz przez Internet.
O ożywienie polskich tradycji esperanckich i o pamięć o jego twórcy szczególnie dba ostatnio jego rodzinne miasto – Białystok. Białostockie Towarzystwo Esperantystów organizuje tu w tym roku Światowy Kongres Esperantystów i planuje otwarcie Centrum Esperanto, którego zasoby mają być udostępniane także drogą elektroniczną. Dziś jednak w mieście Zamenhofa esperanto zna kilkadziesiąt osób. Nie na każdej z polskich uczelni prowadzony jest też lektorat z esperanto, czasem brak zainteresowanych, a kiedy indziej wykwalifikowanej kadry. Ale może warto poszukać już dziś kursu w okolicy lub nauczyć się tego języka przez Internet? Wystarczy pół roku intensywnej pracy. A jak brzmi esperanto, można się przekonać, zaglądając na esperancką stronę internetową.
[ramka][b]Gdzie się uczyć[/b]
- Kursy organizuje Białostockie Towarzystwo Esperantystów. Szczegóły [link=http://www.espero.bialystok.pl]www.espero.bialystok.pl[/link] Na stronie także program zbliżających się grudniowych IX Białostockich Dni Zamenhofa oraz trasa turystyczna śladami twórcy esperanto