Rzecznik zwrócił też uwagę, że kwoty zadośćuczynienia czy odszkodowania zasądzane od spółek prasowych nie powinny zagrażać ich równowadze finansowej.
O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości UE francuski sąd kasacyjny. Zapytał czy wolność prasy gwarantowana w Karcie praw podstawowych UE stanowi w Unii zasadę, której naruszenie może uzasadniać powołanie się przed sadem na klauzulę porządku publicznego.
Setki tysięcy euro dla pomówionego Realu Madryt
Problem ów pojawił się w sprawie zaczętej 10 lat temu. Dziennik „Le Monde” i jeden z jego dziennikarzy zostali wówczas skazani w Hiszpanii za publikację artykułu o powiązaniach między klubem piłkarskim Real Madryt, a lekarzem, inicjatorem sieci dopingu w środowisku kolarskim. Po stwierdzeniu, że artykuł miał charakter pomówienia i naruszał dobre imię klubu, hiszpański sąd zasądził mu zadośćuczynienie w wysokości 390 tys. euro od spółki wydającej dziennik i 33 tys. euro od tej spółki i jej dziennikarza solidarnie. Real Madryt wystąpił o wykonanie tych orzeczeń we Francji, ale paryski sąd apelacyjny oddalił jego wniosek powołując się na ową klauzulę porządku publicznego (krótko mówiąc podstawowe zasady prawa i państwa). Sąd ten wskazał, że takie rozstrzygnięcie miałoby skutek odstraszający dla dziennikarzy i redakcji wydawnictw w sferze debaty publicznej.
Zdaniem rzecznika państwo członkowskie, w którym wnosi się o wykonanie takiego orzeczenia, powinno zatem odmówić stwierdzenia jego wykonalności lub uchylić jego wykonalność, jeżeli prowadziłaby ona do oczywistego naruszenia wolności wypowiedzi. Jeśli chodzi o wysokość odszkodowania (zadośćuczynienia) to w ocenie rzecznika za nieracjonalne należy uznać kwoty, które dana osoba musiałaby spłacać przez lata z wielkim wysiłkiem, lub które stanowiłyby równowartość kilkudziesięciu minimalnych przeciętnych wynagrodzeń w danym państwie. Jeśli chodzi o osoby prawne, kwoty zadośćuczynienia zasądzane od spółek prasowych nie powinny zagrażać ich równowadze finansowej.
Opinia rzecznika nie wiąże formalnie składu orzekającego TSUE, ale zwykle jest uwzględniania.