Foster opublikował na stronie internetowej Daily Mail dwa artykuły relacjonujące pogłoski o złożeniu publicznych ofert przejęcia akcji spółek Hermès (przez LVMH) oraz Maurel & Prom. Ceny znacznie przewyższały notowania tych papierów wartościowych na rynku Euronext. W następstwie publikacji kurs owych akcji znacząco wzrósł.
Tuż przed opublikowaniem artykułów zlecenia zakupu wspomnianych akcji zostały złożone przez niektórych rezydentów brytyjskich, którzy sprzedali owe akcje wkrótce po opublikowaniu artykułów.
Autorité des marchés financiers française (AMF) (urząd ds. rynków finansowych, czyli regulator giełdowy we Francji) ukarał dziennikarza grzywną w wysokości 40 tys. euro za to, że rzekomo powiadomił on swoje kontakty - wspomnianych rezydentów brytyjskich - o zbliżającej się publikacji artykułów, a tym samym ujawnił im informacje poufne.
Sąd apelacyjny w Paryżu, do którego wpłynęła skarga na tę decyzję, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie wykładni przepisów prawa Unii dotyczących wykorzystywania informacji poufnych w kontekście wolności prasy. Chodziło o odpowiedź na pytania, czy informację dotyczącą zbliżającej się publikacji artykułu prasowego relacjonującego pogłoskę rynkową można uznać za informację poufną, która jest objęta zakazem ujawniania tego rodzaju informacji i czy są wyjątki od tego zakazu w szczególnym kontekście działalności dziennikarskiej.
Czytaj więcej
Organizacje praw człowieka i branżowe apelują o zaniechanie prac nad projektem ustawy o wolności słowa w serwisach społecznościowych. W ich ocenie przyczynić się ona może do wprowadzenia arbitralnej kontroli politycznej nad swobodą wypowiedzi w Internecie.