Za infekcje górnych dróg oddechowych odpowiada bardzo wiele wirusów, w tym koronawirusy, adenowirusy i rhinowirusy. W tej grupie jest też ludzki metapneumowirus (hMPV). To drugi wirus, po RSV, najczęściej powodujący infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych u dzieci i niemowląt.
Jak informuje amerykańska agencja CDC (Centers for Disease Control and Prevention) wiosną znacznie wzrosły zakażenia wywołane hMPV. W szczytowym momencie wirusy te odpowiadały za 11 proc. przebadanych próbek, a to o 36 proc. więcej niż w szczycie sprzed pandemii. Wirus jest szczególnie groźny dla małych dzieci i seniorów.
Większość chorych nie była świadoma, że za infekcję odpowiada hMPV. Testowanie na obecność wirusa odbywa się rzadko, nie ma też szczepionki przeciwko temu wirusowi, ani ukierunkowanych leków przeciwwirusowych. Stosuje się tylko leczenie objawowe. Z badań wynika jednak, że hMPV powoduje w USA tyle samo infekcji co grypa i blisko spokrewniony wirus RSV.
Badania przeprowadzone w Nowym Jorku w czterech ostatnich latach dowodzą, że wśród seniorów patogen powodował tyle samo hospitalizacji co RSV czy grypa. W tej grupie wiekowej hMPV może powodować poważne komplikacje, a nawet skończyć się śmiercią.
Ludzki metapneumowirus (hMPV) jest wirusem RNA, należy do rodziny Paramyxoviridae, podobnie jak wirusy paragrypy i RSV. Jest jednym z wielu wirusów odpowiadających za infekcje dróg oddechowych, od grypy po zwykłe przeziębienie. W grupie znajdują się też rhinowirusy (ponad 120 serotypów) i enterowirusy należące do rodziny Picornaviridae, bocawirusy oraz wirusy grypy A, B i C.