Pandemia Covid-19 przyspieszyła rozwój chirurgii robotycznej. Nowej generacji urządzenia pomagają chirurgom w precyzyjnym przeprowadzaniu operacji laparoskopowych. Polska jest jednym z ośmiu krajów, w których w tym roku pojawi się systemem robotycznym nowej generacji – Versius®. Do tej pory z jego pomocą udało się przeprowadzić 1000 operacji.
Jest to wszechstronny robot chirurgiczny nowej generacji, który został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł być wykorzystywany w czasie różnorodnych procedur, a co za tym idzie, pomóc jak największej liczbie pacjentów kwalifikujących się do zabiegów laparoskopowych.
- Zrobotyzowany system chirurgiczny Versius® stosowany jest w zabiegach ginekologicznych, w leczeniu chirurgicznym jelita grubego (np. w leczeniu raka jelita), urologii (np. w leczeniu raka prostaty), a także w chirurgii ogólnej oraz górnego odcinka przewodu pokarmowego – mówi Per Vegard Nerseth, szef CMR Surgical, firmy zajmującej się produkcją oprzyrządowania medycznego.
Urządzenie pasuje do praktycznie każdej sali operacyjnej – w sali operacyjnej sama konfiguracja systemu zajmuje średnio 15 minut.
Robot jest częścią szerszego ekosystemu cyfrowego, który obejmuje aplikację dla chirurgów o nazwie Versius Connect. Dzięki rozwiązaniu Versius, CMR zbiera i analizuje duże ilości zanonimizowanych danych uzyskanych w czasie operacji chirurgicznych. Dane te mogą pomóc w standaryzacji przeprowadzanych operacji i docelowo przysłużyć się pacjentom. - Dostrzegamy ogromny potencjał w analizie danych proceduralnych, a także danych telemetrycznych, aby wspierać lekarzy w zapewnianiu najlepszej opieki chirurgicznej – wyjaśnia Per Vegard Nerseth.