Podwyższenie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny od lata 2022 doprowadziło do dużego zmniejszenia przychodów z polityki pieniężnej banków centralnych dużych krajów strefy euro. W lutym EBC także poinformował o rekordowej stracie 7,9 mld euro w 2023 r. przed uruchomieniem własnych rezerw. O stratach podały też banki centralne USA (114,3 mld dolarów), Niemiec i Szwajcarii.
Czytaj więcej
Nowa wersja paktu stabilności i wzrostu stała się możliwa do końca roku po kompromisie Niemiec i Francji w sprawie nowych przepisów budżetowych, które zaczną obowiązywać od stycznia 2024.
Francuski bank centralny podkreślił, teraz, że „rygorystyczne i ostrożne zarządzanie” swymi zagrożeniami skłoniło go do odkładania od 2015 r. środków na pokrycie ryzyka. Te rezerwy doszły w 2022 r. do 16,4 mld euro, wiec po pokryciu straty zostało mu jeszcze prawie 4 mld euro.
Bank centralny Francji uspokaja
„Te rezerwy będą używane w najbliższych latach do utrzymania zrównoważonych wyników bez konieczności ubiegania się o zasilenie kapitałowe głównego akcjonariusza skarbu państwa ani też wykazania ujemnego kapitału własnego” — oświadczył bank w komunikacie cytowanym przez Reutera i prasę francuską.
Czytaj więcej
Gospodarka Niemiec skurczy się w III kwartale — ocenił resort gospodarki w Berlinie. Inflacja jest już na krzywej malejącej po osiągnięciu szczytu — stwierdził w Marrakeszu prezes Bundesbanku, Joachim Nagel. Francja osiągnie skromny wzrost w trzecim i IV kwartale — uważa urząd statystyczny INSEE. Bank centralny Włoch obniżył prognozę wzrostu gospodarki w tym i w następnym roku.