MFW chwali Ukrainę. Mimo wojny, PKB rośnie

Ukraińska gospodarka się odradza. W tym roku PKB wzrośnie o 1-3 proc. Rezerwy walutowe są największe w historii, a działania ukraińskiego banku centralnego trzymają rynek finansowy i hrywnę w ryzach. Tak ocenia kraj walczący z rosyjską agresją Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Publikacja: 08.11.2023 16:37

Ludzie mijają uszkodzony wagon kolejowy i zniszczone rosyjskie maszyny wojskowe wystawione w pobliżu

Ludzie mijają uszkodzony wagon kolejowy i zniszczone rosyjskie maszyny wojskowe wystawione w pobliżu Monastyru Michajłowskiego w centrum Kijowa

Foto: PAP/EPA

W najnowszym comiesięcznym raporcie MFW przypomina, że po inwazji rosyjskiej w 2022 r. PKB Ukrainy zmniejszył się gwałtownie o 29 proc. W tym roku natomiast, „pomimo rosyjskich ataków na infrastrukturę na początku 2023 r. gospodarka Ukrainy zaczęła się ożywiać”.

Gospodarka podnosi się po ciosie...

Już w pierwszym kwartale wzrosła o 2,4 proc. w ujęciu kwartalnym i tendencja ta jest kontynuowana w kolejnych kwartałach. MFW prognozuje więc, że w tym roku PKB urośnie o 1–3 proc., przy pewnym ryzyku związanym z nieprzewidywalnością działań rosyjskiego agresora.

Ożywienie analitycy funduszu przypisują „zwiększonej odporności (na wojnę - red.) przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, której towarzyszyło ożywienie popytu wewnętrznego”.

Czytaj więcej

Co zobaczył Reuters w hutach Zaporoża? Eksportowa szansa Ukrainy

MFW zauważył, że średnioterminowe perspektywy zależą od wyniku wojny, skali kosztów odbudowy, powrotu uchodźców, reform strukturalnych i perspektyw przystąpienia do Unii.

Fundusz podkreśla skuteczność działań Narodowego Banku Ukrainy. „Rezerwy międzynarodowe przekroczyły oczekiwania, na co złożył się lepszy niż oczekiwano bilans płatniczy i zmniejszone odpływy walut. Pod koniec sierpnia międzynarodowe rezerwy brutto przekroczyły 40 mld dol... Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w ciągu roku wyniósł około 2 mld dol. Niższy od oczekiwanego odpływ walut z systemu bankowego również pomógł utrzymać silną pozycję rezerw” – stwierdził MFW w swoim raporcie cytowanym przez agencję Unian.

...ale wojna podbija deficyt budżetowy

Jednocześnie, jak zauważono w dokumencie, w porównaniu z rokiem ubiegłym pogłębił się deficyt budżetowy. Wzrost wydatków wynikał przede wszystkim z wydatków na obronność, a wzrost dochodów podatkowych umożliwił ożywienie gospodarcze. Istniejący deficyt budżetowy, jak zauważono w raporcie MFW, finansowany jest przede wszystkim poprzez zewnętrzną pomoc finansową.

Czytaj więcej

Miliarderka zarządzi odbudową Ukrainy. Dopilnuje dokąd pójdą pieniądze

W czerwcu Rada Dyrektorów Wykonawczych MFW zatwierdziła pierwszy przegląd czteroletniego instrumentu rozszerzonego funduszu, w ramach którego sfinansowano około 890 mln dol. 

„Wraz ze wzrostem presji wydatkowej, kluczowe znaczenie będzie miało opracowanie i wdrożenie budżetu na 2024 r. przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności finansów publicznych i zadłużenia. Pracownicy MFW przeprowadzą jeszcze w tym roku drugi przegląd i konsultacje” – napisano w dokumencie.

Gospodarka Ukrainy w czasie wojny

W lutym 2023 r. EBOR znacząco obniżył swoją prognozę dla Ukrainy i spodziewał się wzrostu o 1 proc. w tym roku.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy w październikowym przeglądzie gospodarki światowej zauważył, że do końca 2023 r. spodziewa się wzrostu PKB Ukrainy na poziomie 2 proc., choć jeszcze w kwietniu przewidywał spadek o 3 proc. W październiku 2023 r. informowano o dalszym ożywieniu gospodarczym: rok do roku PKB Ukrainy wzrósł o 9 proc.. Pozytywną dynamikę wykazał sektor usług, przemysł spożywczy i budowy maszyn.

W najnowszym comiesięcznym raporcie MFW przypomina, że po inwazji rosyjskiej w 2022 r. PKB Ukrainy zmniejszył się gwałtownie o 29 proc. W tym roku natomiast, „pomimo rosyjskich ataków na infrastrukturę na początku 2023 r. gospodarka Ukrainy zaczęła się ożywiać”.

Gospodarka podnosi się po ciosie...

Pozostało 92% artykułu
Dane gospodarcze
Produkcja znowu rozczarowała. „Polski przemysł tkwi w stagnacji”
Dane gospodarcze
Najnowsze dane o zarobkach. Tyle trzeba zarabiać by być powyżej średniej
Dane gospodarcze
Fed obniżył główną stopę procentową. Wielkie zaskoczenie
Dane gospodarcze
Rosną obawy przed bezrobociem. Polacy budują finansowe poduszki
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Dane gospodarcze
Eurostat: Inflacja w Polsce znów jest niemal najwyższa z całej UE