Ukraińcy w Polsce mają problem. Rzecznik Praw Obywatelskich nie może im pomóc

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce skarżą się Rzecznikowi Praw Obywatelskich na brak możliwości uzyskania paszportu poza terytorium Ukrainy. RPO skierował w tej sprawie wystąpienie do Ombudsmana Ukrainy.

Publikacja: 21.08.2024 12:31

Ukraińcy w Polsce mają problem. Rzecznik Praw Obywatelskich nie może im pomóc

Foto: Adobe Stock

dgk

Wnioski do RPO pochodzą od obywateli Ukrainy w wieku poborowym. Ze skarg wynika, że nie mogą oni uzyskać paszportu w punkcie paszportowym w Polsce.

Ukraińscy poborowi „uwięzieni” w Polsce

To efekt nowych ukraińskich przepisów, które nakładają szereg obowiązków na Ukraińców w wieku od 18 do 60 lat, niezależnie od miejsca ich pobytu. Postanowienie nr 443 uniemożliwia Ukraińcom w wieku poborowym przebywającym poza granicami Ukrainy uzyskanie nowych paszportów bez powrotu na terytorium Ukrainy. W razie złożenia wniosku o paszport w jednym z zagranicznych punktów paszportowych prowadzonych przez ukraińskie Państwowe Przedsiębiorstwo Dokument, odbiór paszportu może nastąpić wyłącznie na terenie Ukrainy. Wyjątek dotyczy wniosków złożonych przed ogłoszeniem postanowienia nr 443 tj. przed  26 kwietnia 2024 r. Ograniczona została także możliwość wnioskowania o paszport w ukraińskim konsulacie, jeśli osoba w wieku poborowym nie dokonała aktualizacji swoich danych.

Czytaj więcej

Ukraińcy w wieku poborowym w Polsce. Co myślą o mobilizacji?

Brak ważnego paszportu nie uniemożliwia obywatelom Ukrainy pobytu w Polsce. Jeżeli obywatel Ukrainy przybył legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jego pobyt w Polsce uznaje się za legalny do 30 września 2025 r. Problemem jest jednak podróżowanie poza terytorium RP. 

Czytaj więcej

W życie wchodzą zmiany w zasadach pomocy uchodźcom z Ukrainy

Rzecznik pisze do Ombudsmana

Zgodnie z art. 1 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, RPO jest uprawniony do podejmowania działań jedynie w sprawach należących do kompetencji władz polskich.

- Badając sprawę dostępu do usług konsularnych, umożliwiających wydanie paszportów przez obywateli Ukrainy, Rzecznik wykroczyłby poza zakres kompetencji wyznaczonych mu przepisami prawa – tłumaczy RPO.

Rzecznik Obywatelskich skierował do Ombudsmana Ukrainy Dmytro Lubinetsa wystąpienie, w którym przekazał zgłoszony problem.  Uznał też, że z powodu liczby skarg oraz wagi problemu kopie wniosków należy przedstawić MSZ

Mając na względzie liczbę skarg od obywateli Ukrainy i wagę problemu, zastępca RPO Valeri Vachev przedstawił podsekretarzowi stanu w MSZ Markowi Prawdzie kopie wniosków do odpowiedniego wykorzystania w kontaktach bilateralnych z władzami Ukrainy.

Czytaj więcej

Sondaż: Czy odsyłać z Polski ukraińskich poborowych?

Wnioski do RPO pochodzą od obywateli Ukrainy w wieku poborowym. Ze skarg wynika, że nie mogą oni uzyskać paszportu w punkcie paszportowym w Polsce.

Ukraińscy poborowi „uwięzieni” w Polsce

Pozostało 93% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach