Wnioski do RPO pochodzą od obywateli Ukrainy w wieku poborowym. Ze skarg wynika, że nie mogą oni uzyskać paszportu w punkcie paszportowym w Polsce.
Ukraińscy poborowi „uwięzieni” w Polsce
To efekt nowych ukraińskich przepisów, które nakładają szereg obowiązków na Ukraińców w wieku od 18 do 60 lat, niezależnie od miejsca ich pobytu. Postanowienie nr 443 uniemożliwia Ukraińcom w wieku poborowym przebywającym poza granicami Ukrainy uzyskanie nowych paszportów bez powrotu na terytorium Ukrainy. W razie złożenia wniosku o paszport w jednym z zagranicznych punktów paszportowych prowadzonych przez ukraińskie Państwowe Przedsiębiorstwo Dokument, odbiór paszportu może nastąpić wyłącznie na terenie Ukrainy. Wyjątek dotyczy wniosków złożonych przed ogłoszeniem postanowienia nr 443 tj. przed 26 kwietnia 2024 r. Ograniczona została także możliwość wnioskowania o paszport w ukraińskim konsulacie, jeśli osoba w wieku poborowym nie dokonała aktualizacji swoich danych.
Czytaj więcej
W obliczu nacierającej armii Putina nad Dnieprem przyspiesza mobilizacja. Co o tym myślą mieszkający w Polsce Ukraińcy w wieku poborowym?
Brak ważnego paszportu nie uniemożliwia obywatelom Ukrainy pobytu w Polsce. Jeżeli obywatel Ukrainy przybył legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej po 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jego pobyt w Polsce uznaje się za legalny do 30 września 2025 r. Problemem jest jednak podróżowanie poza terytorium RP.
Czytaj więcej
Od poniedziałku, 1 lipca br. zmieniają się przepisy tzw. ustawy pomocowej. Przedłużona zostanie legalność pobytu w Polsce obywateli Ukrainy.