Prawo pobytu Ukraińców, którzy przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi, miało pierwotnie zakończyć się 24 sierpnia 2023 r. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (tzw. specustawa ukraińska) wchodziła w życie niedługo po wybuchu wojny, kiedy sierpień 2023 r. wydawał się odległą datą. Tymczasem wojna wciąż trwa, a w Polsce dalej przebywa bardzo duża liczba ukraińskich uchodźców.
Przedłużenie terminu ich legalnego pobytu do 4 marca 2024 r. wynika z dostosowania prawa polskiego do przepisów unijnych, które obecnie zapewniają ukraińskim uchodźcom pobyt właśnie do tej daty. W ten sposób Polska zrównuje się z innymi krajami członkowskimi UE, których część już wcześniej przedłużyła ważność dokumentów uchodźców do marca. Zmiany wynikają z ustawy z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie nazw uczelni służb państwowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1088).
Czytaj więcej
Topniejące poparcie dla pomagania uchodźcom z Ukrainy nie zaskakuje, ale jednak niepokoi – pisze politolog.
Nasze przepisy idą jednak jeszcze dalej, jeśli chodzi o okres legalnego pobytu. Dla wielu uchodźców zakończy się on dopiero w lecie 2024 r. Ustawodawca uwzględnił dużą liczbę ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce razem z uczącymi się dziećmi i zapewnił im dłuższe prawo pobytu niż wynikające z przepisów unijnych. Dzięki temu ukraińscy pracownicy (będący rodzicami takich dzieci) będą mogli dłużej wykonywać pracę bez składania dodatkowych wniosków w urzędach.
Nowelizacja specustawy ukraińskiej przedłuża także stosowanie dodatkowych rozwiązań imigracyjnych dla Ukraińców, jak np. ułatwienia w podejmowaniu działalności gospodarczej.