Frost rozmawiał z Barnierem po oświadczeniu premiera Borisa Johnsona skierowanym, do przywódców krajów Unii, że W. Brytania nie jest w stanie kontynuować rozmów bez fundamentalnej zmiany w podejściu Unii — powiedział rzecznik premiera. — Nie ma zatem podstawy do kontynuowania negocjacji w poniedziałek w Londynie. Frost i Michel Barnier postanowili rozmawiać znowu na początku przyszłego tygodnia — cytuje Reuter.
- Rozmowy skończyły się: Unia faktycznie skończyła je twierdząc, że nie chce zmienić stanowiska negocjacyjnego. Rozmowy o handlu nie mają sensu, jeśli Unia nie zmieni swego stanowiska. Unia skutecznie zakończyła wczoraj rozmowy o handlu. Jedynie jeśli Unia zmieni fundamentalnie stanowisko, to będzie warto rozmawiać — cytuje Reuter rzecznika Johnsona w innej depeszy.
Wcześniej Unia ogłosiła, że jej negocjatorzy udadzą się do Londynu w przyszłym tygodniu na dalsze rozmowy, jak planowano. Rzecznik zapytany o to odpowiedział: — Jest tylko jeden punkt w przybyciu Michela Barniera do Londynu w przyszłym tygodniu, jeśli jest przygotowany do dyskutowania w przyspieszony sposób o wszystkich kwestiach na bazie tekstów prawnych, bez wymagania od W. Brytanii, by wykonywała wszystkie gesty. Albo jeśli chce omawiać praktycznie strony takich obszarów jak podróże i przewozy. Rzecznik dodał, że będą trwać odrębne negocjacje dotyczące wdrożenia tymczasowych przepisów granicznych dla Irlandii Płn.
Brytyjski minister przemysłu Alok Sharma stara się o pieniądze w resorcie finansów na pomoc firmom w działalności w warunkach rozstania się z Unią bez umowy — podał dziennik „The Telegraph". Jego resort chce gotówki na zwiększenie sieci doradców w całym kraju, środki te muszą być dopiero zatwierdzone.
Ponad 70 brytyjskich organizacji branżowych reprezentujących ponad 7 mln pracowników podjęło próbę ostatniej szansy przekonania polityków, aby wrócili do stołu rozmów w przyszłym tygodniu i doprowadzili do umowy z Unią — informuje z kolei w niedzielę „Financial Times". Organizacje, m. in. CBI (pracodawcy), TheCityUK, techUK, Krajowy Związek Rolników NFU, Brytyjskie Konsorcjum Detalistów BRC i stowarzyszenie producentów pojazdów i dealerów SMMT zwróciły się do obu stron o znalezienie kompromisu o warunkach handlu. „Przy kompromisie i wytrwałości umowa jest do osiągnięcia., Firmy apelują do przywódców obu stron o szukanie drogi do tego" — stwierdza ich komunikat.