Zarząd Azotów podjął decyzję o zawarciu umowy integracyjnej pomiędzy wszystkimi firmami wchodzącymi w skład grupy kapitałowej. W kolejnym etapie ma dojść do podpisania tego dokumentu. Dzięki niemu planowane jest wzmocnienie i ujednolicenie zasad współpracy dotyczących m.in. prowadzenia procesów integracyjnych, zarządzania wspólnymi projektami, restrukturyzacji i optymalizacji kosztów oraz wymiany informacji.
Celem jest budowa silnej pozycji Azotów wokół wybranych biznesów
„Działania naprawcze, które realizujemy, wymagają od nas przyspieszenia procesu integracji w ramach grupy kapitałowej. Podpisywany dokument to sprawniejszy obieg kluczowych informacji, możliwość większych synergii kosztowych” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Adam Leszkiewicz, prezes Azotów.
Czytaj więcej
W obliczu trudnej sytuacji finansowej Grupy Azoty, związki zawodowe zgodziły się na rezygnacje z części przywilejów socjalnych. Do końca 2026 roku m.in. nagroda roczna, nagrody okolicznościowe oraz premie wynikowe będą zawieszone.
Dodaje, że umowa integracyjna otwiera koncernowi drogę do konsolidacji poszczególnych obszarów, usprawnienia zarządzania wspólnymi projektami, a także realizację zamierzeń strategicznych. „Cel to budowa silnej pozycji grupy Azoty wokół segmentów biznesowych, a nie tak jak dotychczas – głównie wokół konkretnych zakładów” - wyjaśnia Leszkiewicz.
Wśród szczegółowych zdań integracyjnych wskazanych w umowie znajduje się m.in. to dotyczące wzmocnienie pozycji konkurencyjnej grupy na rynku poprzez zwiększenie ilościowe i jakościowe produktów, usług, kapitału ludzkiego i obszaru finansowego. Ponadto koncern będzie dążył do uzyskania maksymalnych synergii biznesowych i optymalizacji kosztowych, jednolitego sposobu działania obszarów wsparcia biznesów i osiągnięcia lepszej pozycji negocjacyjnej w relacjach biznesowych, szczególnie z dostawcami i odbiorcami.