Tomasz Furman

Tomasz Furman

Dziennikarz ekonomiczny

Absolwent zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowych studiów doradztwa inwestycyjnego w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu, makler papierów wartościowych, dziennikarz.

Rosną możliwości importu LPG z innych kierunków niż Rosja. Będą wyższe ceny

Ze względu na niską cenę rosyjskie paliwo cieszy się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Od 20 grudnia wejdzie jednak unijny zakaz jego sprowadzania i importerzy już zapowiadają zwiększenie zakupów z innych kierunków. W efekcie wzrosną też ceny LPG.

PKP Cargo jest bliżej docelowego stanu zatrudnienia

W ostatnich tygodniach ze spółki odeszło lub jest w trakcie wypowiedzenia prawie 3,8 tys. osób. W efekcie za miesiąc załoga będzie liczyć 10,05–10,15 tys. pracowników. Przewoźnik tnie też inne koszty i szuka możliwości uzyskania nowych wpływów.

Powódź. Najmocniej ucierpiała infrastruktura

Spośród firm giełdowych powódź uderzyła w firmy energetyczne, gazowe, kolejowe, budowlane, ale i w banki czy ubezpieczycieli.

PKP Cargo ponosi coraz większe straty

Po I półroczu strata netto przewoźnika wzrosła do 453,1 mln zł. To nie tylko konsekwencja słabej koniunktury w branży ale i dokonanych przeszacowań posiadanego majątku. Wyniki, mimo że słabe, są jednak zgodne z oczekiwaniami giełdowych inwestorów.

W grupie Azoty było wiele nieprawidłowości

Zakłady Azotowe Puławy zawiadomiły prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w zakresie umów sponsoringowo-reklamowych i darowizn. W tarnowskich Azotach nieprawidłowości wykryto natomiast przy zawieraniu umów o zakazie konkurencji.

Rozliczenia w spółkach Skarbu Państwa. Prokuratorzy będą mieli pełne ręce roboty

Spółki Skarbu Państwa złożyły już kilkadziesiąt zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstw przez poprzednie zarządy i pracowników. Straty idą w miliony. Kolejne zawiadomienia są kwestią czasu.

Praca dla prokuratora. Już kilkadziesiąt donosów na byłe zarządy spółek Skarbu Państwa

Wielomilionowe straty i dziesiątki doniesień na byłe zarządy spółek Skarbu Państwa. A to dopiero początek.

Unimot liczy na poprawę w paliwach płynnych

Wyniki mają być lepsze dzięki zmianom w otoczeniu spółki. Chodzi o relacje cenowe, spadki marż rafineryjnych, cen paliw i ropy czy kosztów finansowych.

KGHM stawia na dalszy rozwój działalności w Chile

Działalność wydobywcza realizowana w ramach projektu Sierra Gorda zostanie wsparta kredytem w wysokości 0,5 mld USD. To pozwoli na kolejne inwestycje, co ma kluczowe znaczenie dla realizacji długoterminowych celów grupy.

Ceny gazu ziemnego zaczęły spadać. Prognozy na nowy sezon

Jeśli na rynku nie wystąpią istotne i niespodziewane zdarzenia, to kurs błękitnego paliwa w okresie jesienno-zimowym nie będzie ulegał dużym zmianom. Mimo to krajowy popyt pozostanie słaby.