Huta Stalowa Wola miała w poniedziałek swój wielki dzień. Ta wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka podpisała z Raytheon Polska, czyli częścią amerykańskiego giganta zbrojeniowego, kontrakt na produkcję 48 wyrzutni M903 do systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Wyrzutnie mają być dostarczone w latach 2027–2029.
Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (2L), ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski (2P), szef Programu Patriot Raytheon John Green (P) i członek Zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Bąk (L) podczas podpisania umowy pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. a Raytheon Polska na produkcję 48 wyrzutni M903
Kontrakt na zakup sześciu baterii systemu Patriot
Już we wrześniu ubiegłego roku polski rząd w ramach procedury Foreign Military Sales podpisał z rządem amerykańskim kontrakt na zakup sześciu baterii systemu Patriot. W ich skład wchodzi właśnie 48 wyrzutni. Następnie rząd amerykański podpisał umowę z Raytheonem. Później ten koncern zlecił produkcję wyrzutni Hucie Stalowa Wola. Mogło do tego dojść, ponieważ HSW opanowała tę technologię przy kontrakcie na pierwsze dwie baterie (16 wyrzutni), który został podpisany w 2018 r. i do końca zrealizowany w ostatnich miesiącach.
Czytaj więcej
Hutę Stalowa Wola, producenta m.in. haubic krab, odwiedziłem po kilku latach przerwy. Od wybuchu wojny w Ukrainie zmieniła się nie do poznania. Na własne oczy zobaczyłem maszyny za miliony złotych, które pracują przez całą dobę. Dziś w niczym nie ustępuje fabrykom broni na Zachodzie.
Nie znamy wartości kontraktu na wyrzutnie, ale duża część pieniędzy polskich podatników zostanie jednak za Atlantykiem. – Kluczowe jest, że to polski przemysł wyprodukuje sprzęt dla polskich Sił Zbrojnych i że ma szansę wejść w globalne łańcuchy dostaw – tłumaczy gen. Michał Marciniak, pełnomocnik ministra obrony narodowej do spraw budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. To oznacza, że gdy pojawią się nowi klienci na wyrzutnie systemu Patriot, to Amerykanie, wybierając dostawców wśród swoich kooperantów, będą brali pod uwagę także HSW. To nie gwarantuje zamówień, ale tworzy na nie szansę. Polskie wyrzutnie będzie można serwisować w rodzimym przemyśle. Z tego tytułu HSW będzie czerpać zyski przez lata. Warto zaznaczyć, że to nie jest pierwsza polska firma mająca swój udział w produkcji patriotów – od lat routery do tego systemu produkuje bydgoski Teldat.