Maciej Miłosz

Maciej Miłosz

Dziennikarz ekonomiczny „Rzeczpospolitej”

Do redakcji „Rzeczpospolitej” dołączył w sierpniu 2024 r. Przedtem przez 12 lat pracował dla „Dziennika Gazety Prawnej”, wcześniej związany był m.in. z „Życiem Warszawy” oraz tygodnikiem „Uważam Rze”. Jest też autorem podcastu „Przedwojnie” w Radiu Tok FM. Jest absolwentem Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prywatnie - żeglarz, pszczelarz, a kiedyś m.in. poławiacz łososi na Alasce czy rykszarz w Londynie.

Modernizacja armii (nie) pomoże polskiej gospodarce

W najbliższych latach krajowa produkcja zacznie odgrywać coraz większą rolę przy modernizacji Wojska Polskiego, a to może przynieść dodatkowe korzyści gospodarcze. Ale zbyt duże wydatki na obronność nie pomagają wzrostowi gospodarczemu.

Porażka z Intelem, czyli na co rząd powinien wydać 7 miliardów złotych

Środki zarezerwowane na pomoc dla amerykańskiego giganta powinniśmy wydać na wsparcie polskiego przemysłu obronnego.

Śmigłowce kluczowe dla ewakuacji powodzian. Wrócił temat caracali

Wojsko używało w poniedziałek 17 śmigłowców w akcji ratowniczej. Pomagały także statki sojuszników i policji. Ale przy tej okazji wrócił temat odstąpienia od umowy na caracale.

MON podpisuje offset za miliard złotych. Chodzi o śmigłowce Apache

Resort obrony podpisał dwie umowy offsetowe na transfer technologii, które są związane z nadchodzącym pozyskaniem śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache.

Lada chwila rząd podpisze megakontrakt o wartości 40 miliardów złotych

Za tydzień Ministerstwo Obrony Narodowej ma podpisać umowę na zakup 96 śmigłowców AH-64 Apache produkowanych przez amerykańskiego Boeinga. Jej wartość to ponad 40 mld zł.

Polska zbrojeniówka rośnie jak na drożdżach. Zaniżona pozycja PGZ w rankingu

Wzrost przychodów największych firm zbrojeniowych przekroczył w 2023 r. 13 proc. Ale dwaj najwięksi gracze na rynku zbrojeniowym w Polsce urośli jeszcze bardziej. To głównie efekt wojny w Ukrainie, która spowodowała wzrost wydatków na zbrojenia.

Jak sfinansować wielkie inwestycje w zbrojeniówkę? To na razie niewypał

Wraca pomysł, by spółki Skarbu Państwa inwestowały w zbrojeniówkę. Tym razem w sprawę może być zaangażowane PZU. Z kolei w PGZ rozważane jest utworzenie nowego funduszu inwestycyjnego.

Rząd sypie kontraktami. Idą tłuste lata polskiej zbrojeniówki

Ponad 500 mld zł ma wydać resort obrony na nowe uzbrojenie w latach 2021–2035. Już we wtorek podpisze umowę na zakup 96 śmigłowców bojowych AH-64E Apache. Ale na rządowych kontraktach zarobią także polskie firmy.

Defilada Wojska Polskiego. Jaki sprzęt zobaczymy w Warszawie 15 sierpnia?

Ponad 2,5 tys. żołnierzy z Polski i krajów sojuszniczych, kilkanaście statków powietrznych i ponad 200 jednostek sprzętu – to będzie można podziwiać podczas defilady z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia.

Piotr Wojciechowski, Grupa WB: Nie oczekujemy dotacji, ale zamówień polskiej armii

Samodzielnie podołamy budowie fabryki amunicji – aktualny stan zaawansowania i jego przygotowania dają duże szanse sukcesu – mówi Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB.