Maciej Miłosz

Maciej Miłosz

Dziennikarz ekonomiczny „Rzeczpospolitej”

Do redakcji „Rzeczpospolitej” dołączył w sierpniu 2024 r. Przedtem przez 12 lat pracował dla „Dziennika Gazety Prawnej”, wcześniej związany był m.in. z „Życiem Warszawy” oraz tygodnikiem „Uważam Rze”. Jest też autorem podcastu „Przedwojnie” w Radiu Tok FM. Jest absolwentem Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Prywatnie - żeglarz, pszczelarz, a kiedyś m.in. poławiacz łososi na Alasce czy rykszarz w Londynie.

Strategia dla sektora zbrojeniowego ma powstać do końca 2025 roku

Dokąd ma zmierzać branża zbrojeniowa? W jakich wartościach? Z jakim produktem? To trzy pytania, na jakie ma odpowiedzieć dokument, który ma zostać opracowany do końca 2025 r.

Czołgi K2 wciąż niepewne. Problemem jest ich spolszczenie

Wciąż trwają rozmowy o zakupie kolejnej partii czołgów K2. Problem w tym, że koszt polonizacji tych pojazdów do wersji K2PL liczony jest w miliardach złotych i na razie nie ma rozwiązania, kto ma za to zapłacić.

Polska zbrojeniówka nie podbije Ukrainy. Przełomu nie ma i nie będzie

Największy sukces eksportowy polskiego przemysłu obronnego to sprzedaż 54 krabów do Ukrainy. Ale PGZ kolejnych dużych kontraktów w tym kraju nie podpisała.

Azoty chcą produkować materiały wybuchowe wspólnie z PGZ

Dziś podpisano list intencyjny o współpracy gigantów. Ale historia tego typu listów w polskiej zbrojeniówce jest długa, a efekty mizerne.

Niemiecki eksport zbrojeniowy idzie na rekord

Do połowy października niemiecki rząd wydał zgody na eksport uzbrojenia o wartości 10,9 mld euro. Wydawanie pozwoleń na eksport staje się bardziej liberalne.

UE dołoży zbrojeniówce. Ale tylko tej zachodniej

Niewypały polskiej zbrojeniówki w walce o unijne granty to efekt naszej słabości – ale też premii dla dużych graczy. Z obecnymi kryteriami te programy, z punktu widzenia naszej branży, nie mają sensu.

Kolejny duży kontrakt dla polskiej zbrojeniówki. Co kupuje Wojsko Polskie?

13 zestawów bezzałogowców obserwacyjnych FlyEye za prawie 100 mln zł - to najnowsza umowa na zakup polskiego uzbrojenia, którą podpisze resort obrony. Przez ostatni rok MON podpisało 15 umów na ponad mld zł.

Gapowicze w NATO. Które kraje nie wydają wymaganych 2 proc. na obronność?

W 2024 r. najpewniej dziewięciu z 32 członków sojuszu nie wyda zalecanych 2 proc. na obronność. Po dojściu do wygranej Donalda Trumpa presja na państwa, które jadą na gapę, wzrośnie.

Polskie pioruny ruszają na podbój Europy

Dziś w skarżyskiej spółce Mesko powinno zostać podpisane porozumienie dotyczące sprzedaży piorunów w ramach unijnego programu EDIRPA. Ale firma ma problemy z terminową realizacją dostaw.

Amerykańska baza w Redzikowie to nie tylko plusy dodatnie

W Redzikowie otwarta została 13 listopada amerykańska baza. Mimo że politycznie jest to dla Polski olbrzymia korzyść, to paradoksalnie militarnie są też plusy ujemne.