Accenture: Biznes technologiczny napędzi gospodarkę

W ciągu najbliższych trzech lat dynamika rozwoju technologii cyfrowych będzie rosła w bezprecedensowym tempie.

Publikacja: 09.02.2016 11:19

Accenture: Biznes technologiczny napędzi gospodarkę

Foto: Bloomberg

Z najnowszego raportu „Accenture Technology Vision 2016" wynika, że biznes oparty na cyfrowych technologiach będzie stanowił 25 proc. całej światowej gospodarki w 2020 roku.

Transformacja gospodarki

Badanie przeprowadzono wśród ponad 3,1 tys. menedżerów globalnych firm z kluczowych branż. Ponad 86 proc. badanych przez Accenture potwierdza, że tempo zmian technologicznych w ich organizacjach istotnie przyspieszyło w ostatnich trzech latach. 58 proc. uważa, że w kolejnych trzech tempo zmian będzie jeszcze bardziej zauważalne.

– Jeszcze dziesięć lat temu udział biznesu opartego na technologiach cyfrowych w globalnej gospodarce wynosił kilkanaście procent. Dekadę później – już 22 proc. Na podstawie Digital Economy Value Index, wskaźnika opracowanego przez Accenture, szacujemy, że do 2020 roku udział biznesu cyfrowego w globalnej gospodarce wzrośnie do 25 proc. – mówi Jacek Borek, dyrektor zarządzający usługami Accenture Technology w Polsce.

Jego zdaniem polskie przedsiębiorstwa dobrze wpisują się w globalne trendy.

– Niektóre branże, takie jak bankowość, już dziś są bardziej innowacyjne i cyfrowe niż w innych krajach. W wielu aspektach są wręcz światowymi liderami – dodaje.

Autorzy badania zwracają uwagę, że nadszedł czas na fundamentalną zmianę w sposobie postrzegania oraz stosowania technologii. Sukces wymaga bardziej zrównoważonego podejścia do roli ludzi w procesie zmian technologicznych.

– To widać, w szczególności w Polsce, która staje się już nie tylko regionalnym, lecz także globalnym centrum outsourcingu usług. Obecnie w tym sektorze pracuje około 180 tys. osób. To więcej niż w handlu czy górnictwie. Co istotne, w tej grupie, bardzo dynamicznie rośnie udział specjalistów z unikatową w skali globalnej wiedzą, którzy wspierają nie tylko międzynarodowe firmy działające w Polsce, lecz także realizują projekty dla tych korporacji na innych rynkach. W naszej ocenie ten trend jeszcze bardziej przyspieszy w nadchodzących latach. Widzimy to w Accenture Polska, gdzie zatrudniamy ponad 3 tys. osób i zdecydowanie ta liczba będzie się zwiększać – komentuje Jacek Borek.

Pięć technologicznych trendów

Na podstawie badań Accenture zidentyfikowało pięć najważniejszych zmian w technologiach cyfrowych, które będą miały największy wpływ na rozwój i sukces rynkowy przedsiębiorstw. Pierwszy trend dotyczy zmiany podejścia w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w procesach biznesowych. Drugi – elastyczności pracy. Z powodu rozwoju cyfrowych technologii zmienią się po prostu wymagania wobec pracowników. Kolejny trend to platformy biznesowe. Chodzi o nowy model biznesowy z powodzeniem stosowany m.in. przez Google i Apple, wykorzystujący możliwości, jakie daje budowanie biznesu w oparciu o otwarte ekosystemy. Przedsiębiorstwa z modelem biznesowym zakładającym działanie na platformach są najszybciej rosnącym segmentem gospodarki cyfrowej. Widoczny trend to również tzw. innowacje zmieniające porządek na rynku. To jedno z najważniejszych wyzwań dla przedsiębiorstw w walce o rynek z nowymi, konkurencyjnymi firmami, które tworzą własne ekosystemy biznesowe.

Tu przykładem jest Uber. Firma rozpoczęła działalność poprzez zbudowanie mobilnej platformy i ekosystemu łączącego samochody i kierowców. Te rozwiązania w istotny sposób zaburzyły funkcjonowanie rynku usług taksówkowych. Gdy te rozwiązania spowszedniały, Uber wykorzystał ten sam ekosystem, by wejść i zaburzyć nowe rynki – na przykład niedawne testy usługi UberHealth w Bostonie. Dzięki istniejącej sieci samochodów, kierowców oraz nowej kategorii wykwalifikowanych pracowników – licencjonowanych pielęgniarek, Uber zaoferował usługę szczepień na żądanie. Nikt nie spodziewał się, że Uber może być konkurencją dla aptek i szpitali.

Ostatni trend zidentyfikowany przez ekspertów Accenture to tzw. cyfrowe zaufanie (Digital Trust) – zjawisko, które ma ścisły związek z cyfrową transformacją. Pozwala przedsiębiorstwom działać na niespotykaną dotąd skalę i w nieznanym wcześniej tempie, ale stwarza także nowe ryzyka. Jednym z najważniejszych wyzwań jest zapewnienie bezpieczeństwa danych gromadzonych przez przedsiębiorstwa. Aż 82 proc. menadżerów z międzynarodowy korporacji, badanych przez Accenture, zgadza się, że brak bezpieczeństwa i kontroli dostępu do danych może wykluczyć ich firmy z biznesu.

Z najnowszego raportu „Accenture Technology Vision 2016" wynika, że biznes oparty na cyfrowych technologiach będzie stanowił 25 proc. całej światowej gospodarki w 2020 roku.

Transformacja gospodarki

Pozostało 96% artykułu
Biznes
Qualcomm chce przejąć Intela. To może być największa technologiczna fuzja od lat
Biznes
Poczta Polska pomaga powodzianom. Przyspieszyła dostarczanie emerytur
Biznes
Polska firma zbrojeniowa sprzeda Korei Południowej tysiące dronów kamikadze
Biznes
Najnowszy iPhone już dostępny w Rosji. Klienci sięgną głęboko do kieszeni
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Biznes
Dyplomacja półprzewodnikowa. Tajwan broni się przed komunistycznym sąsiadem