Pięcioletni okres przed agresją Rosji na Ukrainę wydaje się być czasem zbrojnego pokoju. Z analizy Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) wynika bowiem, że import broni do Europy rósł w latach 2016-2021 znacząco i był to najwyższy na świecie ilościowy wzrost importu uzbrojenia.
Cały światowy rynek broni nie był łaskawy w tym okresie dla jej producentów. Międzynarodowe transfery broni głównej zmalały o 5 procent. Jednak dostawy do Europy wzrosły o 19 procent.
- Poważne pogorszenie stosunków między większością państw europejskich a Rosją było ważnym motorem wzrostu europejskiego importu broni, zwłaszcza dla państw, które nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb dzięki własnemu przemysłowi – stwierdził, cytowany przez Reuters, Pieter Wezeman z SIPRI.
Największymi importerami uzbrojenia były Wielka Brytania, Norwegia i Holandia. Ukraina, pomimo napięć z Rosją i nieustannie napiętej sytuacji na granicy regionów opanowanych przez prorosyjskich separatystów, nie importowała dużej liczby uzbrojenia.
Badacze SIPRI uważają, że import broni do Europy znacząco wzrośnie w kolejnym okresie. Niektóre kraje już złożyły zamówienia na główne uzbrojenie, jak samoloty bojowe z USA. Być może będą także zamawiały inne rodzaje broni.